Wiadomości

Odłączony od aparatury Alfie Evans na przekór lekarzom zaczął samodzielnie oddychać

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Odłączony od aparatury wspomagającej oddychanie Alfie Evans od kilku godzin skutecznie walczy o życie. Szpital w Liverpoolu nie wyraża zgody na pomoc dziecku, powołując się przy tym na wyrok brytyjskiego sądu. Wcześniej chęć przyjęcia chłopca zgłaszały prestiżowe szpitale we Włoszech – informuje Telewizja TRWAM.

To sprawa bliźniaczo podobna do śmierci Charliego Garda. 2-letni Alfie Evans choruje od 7. miesiąca życia. Wbrew woli rodziców lekarze szpitala w Liverpoolu odłączyli go od aparatury wspomagającej oddychanie. Wcześniej nie udało się zdiagnozować, z jaką chorobą zmaga się młody pacjent. Sądy przyznały rację lekarzom. Twierdziły, że nie ma ratunku dla dziecka. O możliwość kontynuowania terapii – już nie w Liverpoolu, a w Rzymie – zabiegał Ojciec Święty Franciszek. Gotowość przyjęcia chłopca wyraziły trzy prestiżowe szpitale.

– Jednym Panem życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest Bóg. Naszym obowiązkiem jest robić wszystko, by zadbać o życie – mówił papież Franciszek.  

Brytyjski sąd, wbrew woli rodziców, zdecydował nie tylko o odłączeniu dziecka od aparatury, ale też o podaniu mu środków powodujących chemiczne uduszenie. Według wyroku, szpital miałby zwiększać dawkę środka aż do zamierzonego skutku – śmierci chłopca. Egzekucję opóźniła decyzja o nadaniu dziecku włoskiego obywatelstwa. Ponadto, wbrew medycznym diagnozom, Alfie Evans od kilku godzin skutecznie walczy o życie. Chłopiec oddycha samodzielnie. Pracownicy szpitala i policja nie pozwoliła użyć dostępnego w Sali szpitalnej tlenu. Ojciec Alfiego ma zakaz dotykania syna pod groźbą zarzutu o napaść. Rodzina prosi o modlitwę.

W nocie wydanej w poniedziałek przez MSZ w Rzymie ogłoszono, że szef dyplomacji Angelino Alfano oraz minister spraw wewnętrznych Marco Minniti przyznali dziecku włoskie obywatelstwo i wyrazili życzenie, „by posiadanie obywatelstwa włoskiego umożliwiło natychmiastowe przewiezienie dziecka do Włoch”.

W Liverpoolu, gdzie w szpitalu przebywa chłopiec, jest dyrektor watykańskiej placówki Mariella Enoc. Powiedziała ona, że Alfie jest podłączony do respiratora, a personel medyczny szpitala jest gotów odlecieć z chłopcem do Rzymu samolotem udostępnionym przez włoską minister obrony Robertę Pinotti. Strona włoska prowadzi zabiegi dyplomatyczne, by władze brytyjskie zgodziły się na przewiezienie dwulatka do Rzymu, do kliniki pediatrycznej Dzieciątka Jezus.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!