Historia Wiadomości

Odkryto szczątki polskich żołnierzy, którzy polegli w walkach z bolszewikami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejne szczątki polskich żołnierzy, walczących pod wodzą gen. Edwarda Śmigłego-Rydza przeciwko bolszewikom odnaleziono na terenach Łotwy – podało w opublikowanym w piątek wieczorem komunikacie polskie ministerstwo kultury.

„Szczątki dwóch żołnierzy Wojska Polskiego odnaleziono podczas prac archeologicznych w pobliżu Dyneburga (Daugavpils) na Łotwie. Należą one do poległych jesienią 1919 roku w walkach z bolszewikami” – napisano w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Naukowcy wskazują, że są to kolejne odnalezione polskie ślady na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katymiołce. Do tej pory archeologom łotewskim udało się odnaleźć w sumie szczątki ośmiu żołnierzy z 1. Dywizji Piechoty Legionów oraz jednego z 1. Pułku Czołgów. Dzięki analizie dokumentów z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie ustalono ich nazwiska. 

Za prace archeologiczno-antropologiczne na terenie Katymiołki odpowiada zespół Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, działający na zlecenie MKiDN.

Polscy żołnierze – walczący pod dowództwem gen. Śmigłego-Rydza, który od grudnia 1919 do stycznia 1920 roku dowodził kampanią na Łotwie – 3 stycznia 1920 roku razem z wojskami łotewskimi zdobyły Dyneburg. Wspólnie zdołali także wyprzeć bolszewików z terenów Łatgalii. 

Pogrzeb odnalezionych żołnierzy odbędzie się 21 października w polskiej kwaterze wojennej w Ławkiesach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!