Wiadomości

Oddziały rosyjskie wkroczyły do wiosek Çaylaqqala i Köhne Tağlar

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy, oddziały azerbejdżańskie przypuściły wczoraj atak na wioski Çaylaqqala i Köhne Tağlar, w których utrzymały się ormiańskie załogi i które od 28 października znajdowały się w okrążeniu. Dziś do obu wiosek – jak wynika z informacji strony ormiańskiej – wkroczyli żołnierze rosyjscy.

Przypomnijmy, że 28 października armia azerbejdżańska przejęła częściową kontrolę nad szosą biegnącą przez wieś Çaylaqqala i łączącą Quşçular z miastem Cəbrayıl, a także nad leżącym na południe od niej pasmem górskim. W samej Çaylaqqali, a także w leżących nieco dalej w kierunku południowo wschodnim wiosce Köhne Tağlar i klasztorze Katovarank utrzymali się Ormianie.

Ormianie utrzymali się tam do czasu podpisania zawieszenia broni, przy czym w tekście porozumienia nie było słowa, co ma się stać z tymi okrążonymi punktami oporu. Wczoraj oddziały azerbejdżańskie przypuściły na nie szturm.

W świetle wczorajszych doniesień w wiosce Çaylaqqala utrzymali się Ormianie, natomiast wioska Köhne Tağlaroraz oraz leżący w pobliżu tej miejscowości klasztor Katovarank zostały zdobyte przez Azerów.

Do będących przedmiotem sporu wiosek wkroczyły oddziały rosyjskie mające pilnować przestrzegania zawieszenia broni w Górskim Karabachu. Rosjanie zrewidowali też udostępnione przez siebie mapy w taki sposób, iż obie wioski mają pozostać poza kontrolą wojsk azerbejdżańskich. Wynikałoby z tego, iż Rosjanie chcą utrzymać kontrolę nad obydwoma wioskami, a także nad pobliskim klasztorem Katovarank oraz korytarzem łączącym je z częścią Górskiego Karabachu pozostającym pod ich kontrolą.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!