Wiadomości

Oddziały ISIS z „akerbackiego kotła” przebiły się na pozycje Hajat Tahrir asz-Szam

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Likwidacja „akerbackiego kotła” nie okazała się aż takim sukcesem, jak to się mogło pierwotnie wydawać. Z drugiej jednak strony wygląda na to, że kłopot ma teraz koalicja Hajat Tahrir asz-Szam. Ale po kolei…

19 sierpnia poinformowano, że siłom rządowym udało się odciąć zgrupowanie ISIS kontrolujące miasta Akerbat i Huwejsis, a także szereg innych miejscowości na pograniczu prowincji Homs i Hama od sił głównych Państwa Islamskiego w prowincji Dajr az-Zaur. W ten sposób powstał tzw. „akerbacki kocioł”.

W kolejnych dniach pierścień okrążenia wokół tego zgrupowania się zacieśniał, a z czasem udało się pokawałkować ów „kocioł” na kilka mniejszych „kociołków”, które po kolei były likwidowane. O likwidacji ostatniego z nich poinformowano w dniu 6 października.

Okazuje się jednak, że znajdujące się w nim zgrupowanie nie zostało zniszczone, ale przebiło się przez przez pozycje wojsk syryjskich, a kilka dni później przecięło trasę prowadzącą z Damaszku do Aleppo (na odcinku Salamija – Itria) i dotarło na tereny znajdujące się pod kontrolą koalicji Hajat Tahrir asz-Szam.

Pojawiające się uprzednio komunikaty, jakoby natarcie oddziałów Hajat Tahrir asz-Szam miało na celu odciągnięcie sił syryjsko – rosyjskich walczących z oddziałami okrążonymi w „akerbackim kotle”, chyba nie polega na prawdzie, o czym zdają się świadczyć zdarzenia mające miejsce potem.

Ale wróćmy do tego, co stało się 6 października…

Otóż do 500 bojowników ISIS w dniu 6 października, kiedy to poinformowano o likwidacji ostatniego z „kociołków” „akerbackiego kotła”, przegrupowało się na północ i zajęło kilka wsi w rejonie wzgórza Dżebel Maskar. Stąd w nocy na 9 października część tego zgrupowania (w sile ok. 300 ludzi z czołgami i artylerią) przecięła trasę Salamija – Itria w rejonie na wschód od miejscowości Szejh Hilal i z rana zaatakowała pozycje prorządowych oddziałów samoobrony utrzymujące linię frontu z oddziałami koalicji Hajat Tahrir asz-Szam.

W ciągu godziny bojownicy ISIS zdobyli trzy wioski, wcześniej znajdujące się pod kontrolą owej samoobrony i podjęli walkę z oddziałami Hajat Tahrir asz-Szam. Kierownictwo koalicji Hajat Tahrir asz-Szam nie spodziewało się poważniejszego ataku z tego kierunku i w krótkim czasie oddziałom ISIS udało się zdobyć 13 wsi. Wieczorem oddziały Hajat Tahrir asz-Szam kontratakowały, ale zdołały odbić tylko jedną z utraconych uprzednio wsi.

Trudno powiedzieć, jakie jest tam obecnie położenie, ale wygląda na to, że najważniejszy syryjski szlak komunikacyjny, to jest trasa łącząca Damaszek i Aleppo, na odcinku między Salamiją i Itrią znajduje się częściowo pod kontrolą ISIS.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!