Wiadomości

Odcięto złamaną gałąź legendarnej 500-letniej sosny na Sokolicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uszkodzona korona reliktowej sosny ze szczytu Sokolicy w Pieninach została usunięta, a ranę na pniu zabezpieczono przed chorobami odgrzybowymi. Pozostawiona została jedyna żyjąca gałąź tego symbolu Pienin. To decyzja specjalistów zajmujących się chirurgią drzew oraz uprawą roślin drzewiastych w japońskim stylu bonsai. Bez tej ingerencji 500-letniej roślinie zagrażałaby śmierć – informuje Polsat News.

W trakcie szczegółowych oględzin okazało się, że stan korony sosny z Sokolicy jest poważniejszy niż wskazywały na to zdjęcia i oględziny wykonane tuż po uszkodzeniu jej pnia. Eksperci, którzy na szczycie zbadali drzewo stwierdzili, że pozostawienie złamanego konaru zagrażałoby jedynej ocalałej i żywej gałęzi.

– Podczas pobytu na miejscu i bieżących konsultacji stwierdzono, że pozostawienie złamanej gałęzi sosny zagrażałoby jedynej ocalałej i żywej gałęzi. W związku z powyższym podjęto decyzję o usunięciu odłamanej korony i zabezpieczeniu rany na pniu przed chorobami grzybowymi – poinformował Pieniński Park Narodowy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!