Wiadomości

“Odbierak” zatrzymany. 23-latka została tymczasowo aresztowana

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policjanci z Ostródy w wyniku pracy operacyjnej wytypowali i zatrzymali kobietę, podejrzaną o udział w oszustwach dokonywanych metodą „na policjanta”.

23-latka działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami jest podejrzana o to, że oszukała co najmniej dwie osoby na łączną kwotę 87 tys. zł. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Oszustwa popełniane tzw. metodami „na wnuczka” czy „na policjanta” charakteryzują się bezwzględnym i wyrachowanym sposobem działania przestępców. Oszuści wykorzystują zaufanie swoich ofiar do instytucji publicznych, grają na emocjach, nie mają żadnych skrupułów. Dlatego policjanci wykorzystują wszelkie dostępne metody, które mogą przysłużyć się do ustalenia i ich zatrzymania.

Jeszcze w ubiegły piątek na stronie internetowej ostródzkiej jednostki Policji policjanci informowali o nieudanej próbie oszustwa na szkodę jednej z mieszkanek miasta, która miała miejsce w czwartek (16.03.2023). Do 82-letniej mieszkanki Ostródy na telefon stacjonarny dodzwonił się mężczyzna podający się za jej wnuka, który rzekomo spowodował wypadek drogowy i grozi mu 8 lat więzienia. Zapewniał kobietę, że jeżeli przekaże mu kwotę w wysokości 150 tysięcy złotych, ten uniknie konsekwencji prawnych. Seniorka przez telefon komórkowy skontaktowała się ze swoją wnuczką i poinformowała o telefonie, który odebrała. Wnuczka poleciła jej powiadomić o tym policjantów. W tym czasie przy drzwiach jej mieszkania pojawiła się kobieta – kurierka – informując, że jest odpowiedzialna za odbiór pieniędzy. Gdy zauważyła, że seniorka rozmawia na ten temat z kimś przez telefon komórkowy, uciekła. 82-latka wybrała na telefonie stacjonarnym numer 112, nie mając świadomości, że na linii cały czas jest aktywne połączenie z oszustem. Mężczyzna podający się za policjanta zaproponował kobiecie współpracę. Poinformował, że ktoś ponownie zgłosi się po odbiór gotówki, którą należy tej osobie przekazać. Zapewniał, że w tym czasie policjanci zorganizują obławę i schwytają oszusta.

Seniorka domyśliła się, że cała historia przedstawiona przez dzwoniącego mężczyznę jest wymyślona oraz że ma do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Chłodna ocena sytuacji doprowadziła do tego, że poprosiła o pomoc swoją rodzinę, która zareagowała i wezwała prawdziwą ostródzką policję. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie natychmiast pojechali do miejsca zamieszkania kobiety i zaczęli drobiazgowo zbierać informacje w tej sprawie.

Zebrane dane i ich dogłębna analiza spowodowały, że miniony weekend ostródzcy operacyjni spędzali na terenie województwa pomorskiego. Tam przy współpracy z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku ustalili, gdzie przebywa kobieta, która zgłosiła się po odbiór pieniędzy od mieszkanki Ostródy. Po zatrzymaniu 23-latki przetransportowano ją do policyjnego aresztu. W tym czasie okazało się, że to co przestępcom nie udało się w Ostródzie, tego samego dnia zakończyło się skutecznym dokonaniem oszustwa na szkodę mieszkańców powiatu iławskiego, gdzie pokrzywdzeni stracili łącznie 57 tysięcy złotych oraz powiatu olsztyńskiego, gdzie doszło do oszustwa na kwotę 30 tysięcy złotych.

Zatrzymanej 23-latce, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, przedstawiono łącznie 4 zarzuty oszustwa, które zagrożone jest karą więzienia nawet do 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy, ponieważ policjanci w dalszym ciągu sprawdzają czy inne osoby nie zostały poszkodowane przez kobietę. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!