Świat Wiadomości

Od teraz wszystkie gatunki słoni na świecie są oficjalnie uznane jako zagrożone wyginięciem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Słoń indyjski, słoń afrykański sawannowy i słoń afrykański leśny są już oficjalnie gatunkami zagrożonymi wyginięciem, z czego ostatni – krytycznie – podała fundacja WWF Polska.

Jak podało WWF, Grupa Specjalistów ds. Słoni Afrykańskich (AfESG) przekazała informację o zmianie statusu zagrożenia 25 marca. Zmiana statusu wynika ze stale zmniejszającej się liczebności obu gatunków słoni afrykańskich.

„Rocznie ginie nawet 20 000 słoni, co daje liczbę 55 dziennie. Okazuje się, że utrata tych wspaniałych, majestatycznych olbrzymów będzie zapewne kwestią czasu” – podało WWF.

Według szacunków, niecałe 100 lat temu, bo w 1930 r., w Afryce żyło około 10 milionów słoni. Dziś jest ich już tylko około 400 tysięcy.

Oznacza to, że populacja słoni afrykańskich leśnych spadła o ponad 80 proc. w ciągu ostatnich 93 lat, podczas gdy populacja afrykańskich słoni sawannowych zmniejszyła się o co najmniej 60 proc. w ciągu ostatnich 50 lat. Oba gatunki odnotowały gwałtowne spadki populacji od 2008 r. z powodu znacznego wzrostu kłusownictwa, które nadal stanowi wielkie zagrożenie dla tych zwierząt.

Słoń afrykański po raz pierwszy pojawił się na liście gatunków zagrożonych w 1986 r. (wtedy jeszcze jako jeden gatunek) i przez większość czasu był klasyfikowany jako narażony na wyginięcie (VU). Tymczasem słoń indyjski na liście IUCN już od 1986 r. ma status zagrożonego wyginięciem (EN).

Decyzja ekspertów oznacza, że oba nowo wyróżnione gatunki otrzymały status bardziej zagrożonych niż do tej pory. Słoń afrykański leśny jest obecnie klasyfikowany jako krytycznie zagrożony (CR), a słoń afrykański sawannowy jako zagrożony wyginięciem (EN).

Zgodnie z poprzednią oceną IUCN, pochodzącą z 2008 r., populacja słoni żyjąca w Afryce Środkowej (czyli głównie słoni leśnych, stanowiących około 1/4 wszystkich słoni w Afryce) została sklasyfikowana jako bardziej zagrożona niż słoni sawannowych. Było to częściowo spowodowane tym, że kość słoniowa pochodząca ze słoni leśnych jest twardsza niż ta pochodząca od słoni sawannowych i przez to bardziej ceniona przez azjatyckich rzemieślników, ze względu na możliwość tworzenia szczegółowych i drobnych wzorów.

WWF to największa na świecie pozarządowa organizacja ekologiczna, która ma siedzibę w Szwajcarii.

Co wy na to?

Źródło: 300gospodarka.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!