Gospodarka Wiadomości

Od nowego roku podrożeją papierosy i alkohol – rząd zwiększy akcyzę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od przyszłego roku wzrosną ceny za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Ministerstwo Finansów zapowiada, że o 3 proc. podwyższy akcyzę. Wyższe opłaty mają przynieść budżetowi państwa ponad miliard złotych.

Akcyzą zostaną obciążone także płyny do papierosów elektronicznych, czego do tej pory branży udawało się uniknąć. W związku z tym najprawdopodobniej akcyza uderzy również w najnowsze wyroby branży tytoniowej, jak te do podgrzewania tytoniu – podaje „Rzeczpospolita”.

Alkohol podrożeje już od stycznia przyszłego roku, palący na podwyżki poczekają do lipca.

„Wskaźnik wzrostu stawki o 3 proc. wynika ze wzrostu inflacji od ostatniej zmiany” – głosi komunikat Ministerstwa Finansów.

Oznacza to, że zmieni się ustawa o podatku akcyzowym, która określa stawki podatku akcyzowego na poszczególne wyroby akcyzowe. Planowane wejście w życie nowej ustawy to 1 stycznia 2020 r.

W przypadku branży tytoniowej konieczna będzie zmiana ustawy z 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Resort finansów opodatkuje płyny do papierosów elektronicznych stawką w wysokości 0,5 zł za każdy mililitr płynu, a wyroby nowatorskie zostaną opodatkowane stawką 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia od 1 lipca 2020 r.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!