Felietony

Od czego zacząć staranie się o pozwolenie na broń i jak najszybciej się z tym uporać?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Proces zdobywania pozwolenia na broń jest stosunkowo długi i czasochłonny. Zabiera od 6 do 8 miesięcy, w czasie których musimy zrobić wiele rzeczy. Natomiast każdy, kto przeszedł ścieżkę ubiegania się o prawo jazdy, nie ma się czego obawiać – łatwiej u nas o prawo do noszenia broni niż kierowania pojazdem. Jeśli jesteś zdecydowany (lub zdecydowana) by posiąść broń, oto kroki, jakie należy podjąć:

 

1. Pojedź na strzelnicę! Zobacz, jak to jest.
Wiele osób wyraża opinie na temat posiadania broni nie mając żadnego doświadczenia w strzelaniu. Nie bądź jedną z nich. Postrzelaj trochę, zobacz, czy nie przeraża Cię huk. Sprawdź, czy odrzut nie wywołuje w Tobie zdenerwowania. Jeśli to narzędzie i jego działanie Ci odpowiada, a trafianie do celu sprawia przyjemność – to znak, że możesz iść dalej.

 

2. Przelicz oszczędności.
Wyrobienie pozwolenia na broń to kosztowna sprawa. Całość przedsięwzięcia to kwota około 1800 zł rozłożona na pół roku. Wychodzi 250 zł miesięcznie, a są to jedynie opłaty urzędniczo – lekarskie. Koszty broni i szafy nie są wliczone. Zatem jeśli finansowo nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, a broń chcesz posiadać jedynie do obrony domu, pamiętaj, że możesz kupić broń czarnoprochową za niższy koszt i bez pozwoleń (w Polsce powyżej 1000 zł, w Czechach już nawet za 600 zł).

 

3. Zapisz się do strzeleckiego klubu sportowego.
W swojej okolicy odnajdź klub sportowy, który będzie spełniał następujące wymogi: niskie ceny, aktywna pomoc w przygotowaniu do egzaminu na patent, regularne zawody strzeleckie, kompetentni pracownicy. Dobry klub strzelecki ma na celu przygotować Ciebie do egzaminu na patent (część praktyczna i teoretyczna) oraz pomóc Ci utrzymać licencję. Przez pierwsze 3 miesiące w klubie nie marnuj pieniędzy na zbędne strzelanie, skup się na treningach z bronią sportową – pistolet sportowy, KBKS, strzelba gładkolufowa. Do egzaminu na patent będziesz mógł podejść po 3 miesiącach w klubie, ale polecam podejść tylko wtedy, jeśli jest się pewnym swoich umiejętności – skupienie na tarczy i wiedza.

 

4. Egzamin na patent.
W najbliższej państwowej strzelnicy pod kuratelą PZSS odbywają się regularne egzaminy na patent strzelecki. Musisz przynieść ze sobą formularz zgłoszeniowy, na którym widnieć będzie podpis prezesa Twojego klubu strzeleckiego oraz lekarza sportowego, a także dowód wpłaty 400 zł na konto PZSS. Część teoretyczna obejmuje egzamin pisemny z pytaniami zamkniętymi z zakresu znajomości ustawy o broni i amunicji, regulaminu PZSS, rozporządzeń Ministra Zdrowia i Ministra Spraw Wewnętrznych. Część praktyczna to strzelanie z pistoletu sportowego, KBKS oraz strzelby gładkolufowej (na formularzu zaznacz wszystko, koszt jest ten sam) – 4 na 5 pocisków musi być w odpowiednim skupieniu. Oba egzaminy muszą być zdane, aby uzyskać wynik pozytywny. Po zaliczeniu patent przychodzi na nasz adres po około miesiącu. Najgorsze masz już za sobą.

 

5. Licencja strzelecka.
Jak tylko dojdzie do Ciebie patent strzelecki, musisz wysłać do siedziby PZSS wypełniony wniosek o przyznanie licencji. Powinien się na nim znajdować podpis prezesa klubu oraz potwierdzenie opłaty 50 zł do PZSS. Może to także zrobić za Ciebie prezes klubu strzeleckiego. Licencja przychodzi na adres Twój lub klubu po ok. 2 miesiącach.

 

6. Badania lekarskie.
Musisz wykonać dwa badania – u lekarza sportowego oraz u psychologa. Zaznacz, że są to badania związane z wyrabianiem pozwolenia na broń. Lekarze muszą mieć specjalne uprawnienia, dlatego zanim umówisz się na wizytę, upewnij się o tym. Kluby sportowe zazwyczaj mają znajomych lekarzy, warto skorzystać z takiej opcji, szczególnie, że zazwyczaj wychodzi wtedy taniej. Badania ważne są tylko 3 miesiące, zatem nie ociągaj się z kolejnym krokiem po otrzymaniu licencji.

 

7. Napisz podanie o wyrobienie pozwolenia na broń.
Wzory podań są w Internecie łatwo dostępne, najważniejsze jest, aby zaznaczyć: 1. swoją poczytalność, 2. członkostwa w klubie, 3. zdany patent, 4. posiadanie licencji, a także 5. udział w zawodach, 6. brak wykroczeń.

 

8. Zbierz dokumenty i zanieś na komendę główną policji.
Kopia patentu i licencji sportowej, oryginały badań lekarskich, kopie wyników zawodów, potwierdzenie przynależności do klubu strzeleckiego, potwierdzenie przelania kwoty administracyjnej oraz podanie o posiadanie broni – to wszystko zanosimy na komendę główną policji w miejscu zamieszkania.

 

9. To wszystko!
Po około miesiącu pozytywna decyzja powinna przyjść pocztą. Od teraz możesz posiadać broń w ilości, jaka została Ci przyznana. Za każdą promesę (dokument uprawniający do zakupu jednej sztuki broni) należy uiścić opłatę w wysokości 17 zł. Pamiętaj, że teraz jesteś pod obserwacją policji. Staraj się wypełniać każdy wymóg prawny, inaczej te 6 miesięcy może łatwo zostać zaprzepaszczone. Na początek przede wszystkim, zanim dostaniesz broń, kup szafę z odpowiednimi atestami, tak aby “pan władza” nie miał się do czego przyczepić.

 

To tyle! Teraz tylko musisz trenować i mieć 8 startów w zawodach rocznie, by nie utracić licencji. Nie daj się złapać podczas jazdy po pijanemu (w ogóle nie  wsiadaj za kierownicę!!) i nie dokonuj samowoli budowlanej – za takie przewinienia przysługuje sądowi możliwość odebrania pozwolenia na broń.

 

Przydatne strony:
http://www.pzss.org.pl/– wszystkie formularze, terminy egzaminów, adresy siedzib.
http://strzelnicacolt.pl/do-pobrania/ – przydatne informacje i pliki

 

Podsumowanie kosztów:
1. Klub strzelecki – ok. 400 zł za rok
2. Treningi strzeleckie i udział w zawodach – ok. 400 zł
3. Egzamin na patent – 400 zł
4. Licencja – 60 zł
5. Badania lekarskie – ok. 500 zł
6. Kwota administracyjna – 242 zł
7. Promesa – 17 zł

 

Krzysztof Szokalski,
Pobudka – Klucz Wrocław.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!