Polska Wiadomości

Obywatelski projekt dotyczący likwidacji obowiązkowych szczepień został przez sejmowe komisje zarekomendowany do odrzucenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal nczas.com wiceminister zdrowia Zbigniew Król skomentował rekomendację sejmowych komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny odrzucenia obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Jego zdaniem, „wiedza wygrała z mitami”.

Król odebrał decyzję komisji z – jak podkreślił – wielką satysfakcją. Zwrócił uwagę, że w Sejmie odbyła się dyskusja, gdzie rzekomo argumenty merytoryczne oparte na ponad dwustuletniej historii szczepień „rozbiły mit, że szczepionki są szkodliwe”. Podkreślił, że najbardziej szkodliwy dla funkcjonowania zdrowia publicznego w każdym kraju jest właśnie mit o szkodliwości szczepień.

Przypomniał, że w ubiegłych latach specjaliści z niepokojem patrzyli na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w Niemczech, we Włoszech czy w Rumunii. – Teraz to dociera do nas – powiedział.

Ocenił, że w zanotowanych w Polsce ponad stu przypadkach odry mieliśmy do czynienia z chorobą „zawleczoną” z zagranicy. Podkreślił, że już kilka lat temu polski wirus odry został niemal eradykowany, czyli zwalczony. – De facto w 2010 roku byliśmy przygotowani do kolejnych analiz i wyeliminowania szczepienia. W tej chwili nikt rozsądny nie podejmie decyzji o nieszczepieniu przeciwko odrze, skoro tyle przypadków występuje – powiedział Król.

Według wiceministra zdrowia obecnie konieczna jest kampania informacyjna o szczepieniach. Wyraził przekonanie, że społeczeństwu należy przekazać wiedzę o szczepieniach opartą na wiedzy naukowej, „bo inaczej przekonania i fobie (o niebezpieczeństwie związanym ze szczepieniami – PAP) będą dominowały”.

Zapewnił, że szczepionki podawane w Polsce są bezpieczne. Przypomniał, że na 1,5 mln szczepień zgłoszono około 3 tys. odczynów poszczepiennych, „gdzie dominowały zaczerwienienia, obrzęki i podniesiona temperatura”.

Jakie jest wasze zdanie an ten temat? Czy szczepienia powinno być obowiązkowe? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!