Wiadomości

Oburzenie w Izraelu w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Prawicowy, nacjonalistyczny rząd Polski może świętować wielkie zwycięstwo” – czytamy w donosi z oburzeniem izraelski dziennik „Haaretz”, informując o obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jego autor ubolewa nad „niemal całkowitym pominięciem” Żydów w trakcie uroczystości, twierdząc, że Polakom udało się przekonać Niemców i Amerykanów do swojej historycznej narracji – pisze portal onet.pl.

„W długiej wojnie o »kulturę pamięci« – będącej celem, który postawił sobie polski rząd dochodząc do władzy w 2015 r. – wczoraj został zdobyty ostatni bastion. Po tym, jak Izrael uznał polską narrację – która podkreśla cierpienia polskiego narodu i minimalizuje jego udział w spowodowaniu cierpień innego – teraz także Niemcy i Stany Zjednoczone zostały przekonane do polskich twierdzeń” – napisał w tekście zatytułowanym „Honorując polskie ofiary wojny, zapomnieli o Żydach” korespondent izraelskiego dziennika “Haaretz” Ofer Adaret.

Adaret zwraca uwagę na przeprosiny prezydenta NiemiecFranka-Waltera Steinmeiera i słowa Pence’a o Polakach jako „narodzie bohaterów” i „bojownikach o wolność”.

„Jednak Żydzi – grupa, która zapłaciła najwyższą cenę w II wojnie światowej – była niemal całkowicie nieobecna w przemowach, zgromadzeniach, ceremoniach i marszach” – pisze korespondent. Zauważa, że Żydzi pojawili się w przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy, ale tylko w „jednym zdaniu” i w kontekście „terroru, który był losem całego polskiego narodu”.

„Powinniśmy być jednak wściekli, że cierpienia Żydów, których w czasie wojny zginęło sześć milionów, a połowa z nich była obywatelami Polski, nie wybrzmiały w czasie oficjalnych wydarzeń w Polsce, ale zostały połknięte, tak jakby się nigdy nie wydarzyły” – podkreśla izraelski dziennikarz.

/onet.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!