Wiadomości

Obława na “ekoaktywistów” z Ostatniego Pokolenia. Wspierali organizację przestępczą?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na zlecenie bawarskiego Urzędu Kryminalnego (LKA) oraz prokuratury w Monachium przeprowadzono w Niemczech obławę na członków organizacji Ostatnie Pokolenie.

Siedmiu osobom zarzuca się założenie lub wspieranie organizacji przestępczej. Przeszukano 15 obiektów w siedmiu krajach związkowych RFN, w tym w Berlinie i Bawarii – poinformowali w środę śledczy.Die Zeit”.

Z wstępnych informacji wynika, że akcja przebiegła spokojnie. Cztery obiekty zostały przeszukane w Berlinie, a po trzy w Bawarii i Hesji. Działania policji miały też miejsce w Hamburgu, Magdeburgu, Dreźnie i Szlezwiku-Holsztynie. W całym kraju w akcji udział wzięło blisko 170 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Na polecenie prokuratora strona internetowa grupy została zablokowana i zamknięta – wyjaśnił rzecznik policji. Ponadto konfiskacie uległy konta bankowe i majątek grupy. Powodem środowych działań było śledztwo, prowadzone w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez członków grupy aktywistów klimatycznych – poinformował rzecznik LKA. Prokuratura w Monachium wszczęła dochodzenie “w związku z licznymi doniesieniami o popełnieniu przestępstwa (…) wobec łącznie siedmiu podejrzanych w wieku od 22 do 38 lat pod zarzutem tworzenia lub wspierania organizacji przestępczej”. Zawiadomienia w tej sprawie napływały od połowy 2022 roku.

– Oskarżeni zorganizowali kampanię zbierania funduszy dla Ostatniego Pokolenia w celu sfinansowania “kolejnych przestępstw”, ogłaszali to na swojej stronie internetowej, dzięki czemu zebrali co najmniej 1,4 mln euro darowizn. Pieniądze służyły głównie do popełniania kolejnych przestępstw. Pochodzenie pieniędzy stanowi także przedmiot śledztwa – wyjaśnił rzecznik.

Według LKA, dwie osoby są również podejrzane o próbę sabotażu na ropociągu Triest-Ingolstadt w kwietniu 2022 roku.

Aktywiści klimatyczni Ostatniego Pokolenia (Letzte Generation) od miesięcy prowadzą kontrowersyjne akcje protestacyjne w Niemczech i innych krajach Europy, takie jak przyklejanie się do ulic w celu zablokowania ruchu, oblewanie dzieł sztuki w galeriach płynnymi substancjami.

Swoimi protestami Ostatnie Pokolenie chce zmusić rząd federalny do bardziej zdecydowanej polityki klimatycznej. Aktywiści domagają się m.in. ograniczenia prędkości do 100 km/h na autostradach i wprowadzenia na stałe biletu za 9 euro na transport publiczny – przypomniał portal tygodnika “Die Zeit”.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!