Europa Wiadomości

Obecny konflikt nie przeszkadza Francji w prowadzeniu lukratywnych interesów z Rosjanami…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal nczas.com wśród wszystkich międzynarodowych grup obecnych w Rosji, firmy francuskie należą do podobno najbardziej dynamicznie się rozwijających. Francja jest drugim największym inwestorem bezpośrednim w Rosji. Działa tam 500 francuskich spółek zależnych, w tym 35 spółek firm notowanych na francuskiej giełdzie CAC 40. Francuskie firmy są też największym zagranicznym pracodawcą w Rosji i zatrudniają prawie 160 000 ludzi w całym kraju.

Są tam tacy potentaci jak TotalEnergies, która eksploatuje wiele rosyjskich złóż ropy i gazu. Total jest udziałowcem Novateku, producenta gazu. Tymczasem objęty imiennie sankcjami brytyjskimi Giennadij Nikołajewicz Timczenko to współwłaściciel Novateku.

Ten miliarder jest także współwłaścicielem SIBUR Holding. Przypomnijmy, że były premier Francji Francois Fillon dołączył do zarządu największego rosyjskiego koncernu petrochemicznego, czyli właśnie firmy… Sibur.

W sektorze motoryzacyjnym Renault jest liderem lokalnego rynku ze swoją marką Avtovaz, właścicielem Łady. Rosja jest drugim co do wielkości rynkiem zbytu na świecie dla francuskiego producenta. Zaraz po rynku rodzimym, a przed Niemcami.

Firma Leroy Merlin w obrotach w Rosji wyprzedza nawet Renault. Ma już ponad 100 sklepów w kraju i co roku jest otwiera nowe. Francuskie firmy doświadczyły już sankcji z 2014 r., po aneksji Krymu, ale zupełnie nie przeszkodziło im to w dalszym rozwoju interesów.

Niektóre z nich są z pewnością bardziej narażone na straty, niż inne. Np. publiczna firma Engie współfinansowała gazociąg Nord Stream 2. Z kolei np. Societe Generale to właściciel Rosbanku.

Boris Johnson ogłosił objęcie sankcjami pięciu rosyjskich banków oraz trzech osób. Są to wspomniany Giennadij Timczenko, Igor Rotenberg oraz Boris Rotenberg. Cała trójka ma zakaz wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, a ich aktywa w tym kraju zostają całkowicie zamrożone.

Francuzi robili interesy w całą trójką. Rodzina Timczenki była m.in. współwłaścicielem i zarządzała transportem i przedsiębiorstwami handlowymi – hotelami Sogeco Holding, Maples, Carring Finance i Relais & Chateaux we Francji. Oligarcha sponsorował stałą wystawę sztuki rosyjskiej w Luwrze. W 2013 r. otrzymał order Legii Honorowej.

Francuzi…

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!