Europa Wiadomości

Brytyjskie władze przejmują zakupione na ich terenie majątki najbliższych współpracowników Putina

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal rp.pl brytyjskie władze chcą zająć luksusowe nieruchomości, które kupili sobie w Wielkiej Brytanii najbliżsi ludzie Putina. Na pierwszy ogień pójdzie dom w prestiżowej londyńskiej dzielnicy Belgravia należący do klanu Rotenbergów.

Dom został zakupiony w 2007 roku za 3,3 mln funtów (4,5 mln dolarów) za pośrednictwem zarejestrowanej na Cyprze spółki Loktan Services, której ostatecznych beneficjentów nie udało się zidentyfikować.

Według „Daily Telegraph” „oficjalne zapisy wskazują, że majątek ten jest powiązany z Romanem Rotenbergiem” – synem biznesmena Borysa Rotenberga, który 22 lutego znalazł się na brytyjskiej liście sankcyjnej. Sam Rotenberg Jr., który ma paszporty brytyjski i fiński, jest od 2015 r objęty sankcjami USA.

Według gazety w tej chwili dom jest niezamieszkały. Jego obecna wartość rynkowa szacowana jest na 8 mln funtów (11 mln dol.).

22 lutego Wielka Brytania ogłosiła zamrożenie aktywów pięciu rosyjskich banków powiązanych z ludźmi Putina – Rossija Bank, Promsvyazbank, JSC Commercial Bank Industrial Savings Bank, Genbank i Black Sea Development Bank.

Giennadij Timczenko, Borys Rotenberg i jego siostrzeniec Igor zostali objęci sankcjami osobistymi. Minister spraw zagranicznych Królestwa Liz Truss zapowiedziała także nałożenie sankcji na rosyjskich parlamentarzystów, którzy głosowali za uznaniem niepodległości Doniecka i Ługańska w tym całkowity zakaz prowadzenia interesów na terenie Wielkiej Brytanii i jej zamorskich terytoriów.

Dzisiejsza rosyjska agresja skutkować będzie nałożeniem przez Londyn zakazu eksportu wysokich technologii do Federacji Rosyjskiej, nałożeniem sankcji na rosyjski dług państwowy i sferę handlu, aby spróbować odizolować Rosję od światowej gospodarki.

Czy te działanie przyniosą jakiś efekt?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!