Felietony

Obchody upamiętniające pierwszy transport Polaków do KL Auschwitz 14 czerwca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

14 czerwca 2020 roku obchodzić będziemy 80 rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Początku funkcjonowania tej niemieckiej maszyny zbrodni. Niestety data ta nie istnieje w powszechnej świadomości Polaków ani nie jest tym bardziej znana za granicami naszego kraju.

W sobotę 7 grudnia 2019 roku zawiązał się w Tarnowie Społeczny Komitet Obchodów 14 czerwca. Aby doprowadzić do trwałego podniesienia rangi i upowszechnienia obchodów święta państwowego ustanowionego w rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. Członkowie Komitetu skupili się wokół Barbary Wojnarowskiej Gautier, byłej więźniarki KL Auschwitz nr 83638 – uczestniczki o dzień wcześniejszego spotkania z Kanclerz Angelą Merkel na terenie byłego obozu – i jej Stowarzyszenia „Prawo do Prawdy”.

Przypominano, że mimo 13-letniej już historii Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady (przymiotnik „niemiecki” został dodany zaledwie 4 lata temu) ranga tych obchodów jest nadal niska, czego dowodami są brak na uroczystościach w Tarnowie i Oświęcimiu głowy państwa a także piętrzące się dla uczestników rocznicowej ceremonii przeszkody ze strony dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zachęcamy też do wsparcia finansowego tej inicjatywy:
https://zrzutka.pl/pzysyu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!