Wiadomości

Obchody rocznicy objawień w Fatimie pierwszy raz bez wiernych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Fatimie w Portugalii zakończyły się w środę uroczystości 103. rocznicy rozpoczęcia objawień maryjnych. Z powodu epidemii koronawirusa po raz pierwszy w historii sanktuarium zostało zamknięte dla pielgrzymów, jednak od wtorkowego wieczora gromadziły się wokół niego setki wiernych.

Rozpoczętym we wtorek uroczystościom przewodniczył biskup diecezji Leiria-Fatima kardynał Antonio Marto, który wielokrotnie wspominał, że władze kościelne nie mogły udostępnić pielgrzymom tego miejsca kultu z powodu ryzyka zakażeń koronawirusem.

– Sanktuarium jest po raz pierwszy zamknięte z powodu ryzyka nowych zakażeń — dodał.

Biskup przypomniał, że władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej wzywały wcześniej wiernych do pozostania w domach i modlitwy będącej formą duchowego pielgrzymowania do Fatimy. Przypomniał, że dzięki przekazom telewizyjnym i radiowym katolicy nie stracili jednak możliwości śledzenia uroczystości odbywających się w sanktuarium.

Na zakończenie uroczystości kard. Marto pobłogosławił wiernych w kilku językach, w tym po polsku, a także zwrócił się z apelem do dzieci o modlitwę o ustanie epidemii.

– Proszę was, abyście codziennie odmawiały przynajmniej trzy modlitwy Zdrowaś Maryjo — powiedział kard. Marto.

W uroczystościach na terenie sanktuarium fatimskiego brało udział około 40 osób, głównie duchownych, członków asysty liturgicznej oraz ekip telewizyjno-radiowych.

W związku z odbywającymi się w Fatimie uroczystościami portugalskie media przypominają, że epidemia zbiega się w czasie ze 100-leciem śmierci Hiacynty Marto, jednej z trojga małych pasterzy, którzy uczestniczyli w objawieniach maryjnych w 1917 roku. Dziewczynka zmarła na grypę hiszpankę, która zdziesiątkowała wówczas Portugalię i inne kraje Europy.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!