Wiadomości

Niemcy: Od soboty złagodzenie kontroli na granicach z Austrią, Szwajcarią i Francją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer zarządził dziś złagodzenie od soboty kontroli na granicach z Austrią, Szwajcaria i Niemcami, za czym pójść ma przywrócenie tam 15 czerwca swobodnego ruchu. Podobną decyzję podjęły nieco wcześniej władze austriackie.

Również dzisiaj niemiecka policja federalna otworzyła ponownie pięć zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa przejść na granicy z Austrią. Według szefa bawarskiego oddziału tej policji Karla-Heinza Bluemela, osoby pracujące w rolnictwie i leśnictwie mogą teraz w swobodnie przekraczać granicę w 11 miejscach.

Występując w Berlinie po posiedzeniu rządu, Seehofer podkreślił, że przedłużenie restrykcji granicznych na nowych warunkach zostało uzgodnione z państwami, których one dotyczą.

„Łączymy to z wyraźnym zamiarem wznowienia od połowy czerwca swobody podróżowania”, jeśli pandemia nie nabierze nowej dynamiki – dodał.

Do 14 czerwca obowiązuje wydane przez niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych zalecenie rezygnacji z wyjazdów urlopowych do innych państw – także europejskich.

Według Horsta Seehofera od soboty znów będzie wolno korzystać ze wszystkich przejść na granicach z Francją, Szwajcarią i Austrią, gdzie kontrole mają się odbywać już tylko wyrywkowo. Minister zapewnił, że od najbliższego weekendu zostaną całkowicie zniesione kontrole na granicy z Luksemburgiem. Wyraził też przekonanie, że w najbliższych dniach podobne wspólne rozwiązania da się uzgodnić również z Danią.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!