Wiadomości

Obchody 3 Maja w Wilnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„226 lat temu uchwalono pierwszą w Europie Konstytucję. Uczyniliśmy to my, Polacy wraz z Litwinami, gdyż trzeba pamiętać, że wtedy tworzyliśmy wspólne państwo! Jesteśmy z tego prawdziwie dumni – powiedział Ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński podczas obchodów 3 Maja na wileńskiej Rossie, o czym informuje portal L24.lt.

Święto Konstytucji 3 Maja zgromadziło dzisiaj na wileńskiej Rossie przedstawicieli Ambasady RP na Litwie, rodaków z Polski, polskich działaczy politycznych i społecznych na Wileńszczyźnie, harcerzy, kombatantów, społeczności polskich szkół i przedszkoli na Litwie. Zebrali się wszyscy, aby uczcić święto rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożeniem wieńców przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Na uroczystość przybyło też dowództwo stacjonującego w Szawlach polskiego kontyngentu wojskowego Orlik, który od 2 maja strzeże niebo nad krajami bałtyckimi w ramach misji Baltic Air Policing.

„W preambule Konstytucji zapisano, że uchwalono ją chcąc na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć. Dzisiaj my okazujemy tę wdzięczność twórcom pierwszej w Europie nowoczesnej Konstytucji i kontynuujemy ich dzieło, wciąż aktualne” – mówił ambasador Czubiński podczas uroczystości. Bo jak podkreślił, Konstytucja Trzeciomajowa była przede wszystkim pragnieniem głębokiej reformy, zapowiedzią działań zmierzających do przełamania słabości ustrojowej, militarnej, politycznej i gospodarczej. Miała być też drogą do nowoczesności państwa i do wolności narodu.

Szef polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie zaznaczył, że dzień 3 maja 1791 roku był “wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli silnego polskiego państwa”. Gdyż wprowadzono dziedziczną monarchię, utworzono nowoczesny rząd odpowiedzialny przed Parlamentem.

„To pierwsze takie rozwiązanie w Europie i pierwsze zapisane na papierze” – mówił Ambasador. Podkreślił, że stworzono wtedy wiele instytucji, które pozwoliły państwu sprawnie działać i “ustalono, że wobec Rzeczypospolitej, wobec Polski, wszyscy obywatele są równi, niezależnie od ich pochodzenia i stanu posiadania, wszyscy są takimi samymi obywatelami, wszyscy muszą korzystać z ochrony państwa, a przede wszystkim muszą korzystać ci słabsi bowiem pojęcie „naród” oznaczało ogół mieszkańców, a nie tylko stan szlachecki”.

„Doceniając dzisiaj wielkość myśli twórców Konstytucji sprzed 226 lat, doceniamy i własne dzieło – bezpieczną i rozwijającą się Rzeczpospolitą. Szanujemy nasze współczesne prawa. Doceniamy efekty naszej walki, naszych wyrzeczeń i poświęceń, efekt naszej pracy i wysiłku, mądrości twórców odrodzonej, demokratycznej i niepodległej Ojczyzny” – powiedział Czubiński.

Więcej zdjęć:

http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/187589-obchody-3-maja-w-wilnie

 

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!