Europa Polska Wiadomości

Nysa zerwała umowę partnerską z Tarnopolem za czczenie banderowskich morderców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl podczas środowej sesji Rady Miejskiej Nysy, niemal jednogłośnie, opowiedzieli się za zerwaniem umowy partnerskiej z Tarnopolem na Ukrainie. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 21 radnych.

Jak poinformował portal Nysa.eu, podczas środowej sesji Rady Miejskiej Nysy, niemal jednogłośnie, opowiedzieli się za zerwaniem umowy partnerskiej z Tarnopolem na Ukrainie. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 21 radnych.

„Przypomnijmy – 5 marca deputowani miejscy Tarnopola zdecydowali o nazwaniu stadionu miejskiego imieniem Romana Szuchewycza – dowódcy UPA, który był odpowiedzialny m.in. za ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Po tej decyzji kolejne polskie miasta mocno potępiły decyzje radnych Tarnopola. Umowę partnerską z Ukraińcami zerwał już m.in. Zamość”.

Za zerwaniem umowy głosowało 21 radnych. Od głosu wstrzymał się jeden radny.

Wcześniej burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz złożył deklarację, że  zostanie podjęta uchwała o zerwaniu umowy partnerskiej z Tarnopolem. Według informacji lokalnego portalu, deklarację miał złożyć na komisji oświaty i spraw społecznych Rady Miasta. Komisja w całości poparła burmistrza.

Jak informowano na portalu kresy.pl, Burmistrz Nysy i Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie wezwali w piątek 12 marca władze Tarnopola (miasta partnerskiego Nysy) do zmiany nazwy stadionu imienia Szuchewycza. „W innym przypadku nie będzie możliwa dalsza współpraca”.

„Z przykrością informujemy, że w dniu 5 marca br. deputowani miasta Tarnopola – naszego miasta partnerskiego – zdecydowali o nazwaniu lokalnego stadionu miejskiego imieniem Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za bestialskie ludobójstwo polskich mieszkańców ówczesnych województw wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego Rzeczypospolitej w latach 1943 – 1944” – czytamy w oświadczeniu.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!