Polska Wiadomości

Nowym wicemarszałkiem Senatu został Marek Pęk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal nczas.com Senat odwołał w środę późnym wieczorem Stanisława Karczewskiego (PiS) z funkcji wicemarszałka izby wyższej parlamentu. W jego miejsce powołany został Marek Pęk.

– Zapewniam, że będę obowiązki wicemarszałka wykonywał z maksymalnym zaangażowaniem, uczciwie, najlepiej jak potrafię – zadeklarował Pęk.

Za odwołaniem Karczewskiego z funkcji wicemarszałka było 93 senatorów, przeciw jeden, 2 wstrzymało się od głosu. Z kolei za powołaniem Pęka było było 95 senatorów, nikt nie był przeciw jeden, 2 senatorów wstrzymało się od głosu.

– Bardzo dziękuję za ten wybór. Powiem szczerze, że biorąc pod uwagę chwiejność obecnej większości w Senacie, z tak zwanej ostrożności procesowej, głosowałem za sobą, ale okazało się to zupełnie zbędne, tym bardziej dziękuję senatorom reprezentującym większość, że poparli moją kandydaturę. Zapewniam, że będę te obowiązki wykonywał z maksymalnym zaangażowaniem, uczciwie, najlepiej jak potrafię dla Rzeczpospolitej. Dziękuje bardzo – powiedział po wyborze Pęk.

Marek Pęk jest senatorem drugą kadencję. Pod koniec poprzedniej kadencji również był wicemarszałkiem – w czerwcu 2019 roku zastąpił na stanowisku Adama Bielana, który został europosłem. Jest synem Bogdana Pęka, byłego posła i senatora, polityka PSL, LPR i PiS.

W środę rano Karczewski ogłosił rezygnację z funkcji wicemarszałka Senatu na rzecz powrotu do wykonywania zawodu lekarza chirurga. Wyjaśnił, że jego decyzja to pokłosie przedstawienia przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego opinii, w której zakazuje się łączenia tej funkcji i możliwości wykonywania zawodu lekarza.

Stanisław Karczewski jest senatorem PiS od VI kadencji Senatu. Pełni mandat senatora nieprzerwanie od 2005 r. W latach 2015-2019 był marszałkiem Izby Wyższej, a wicemarszałkiem w latach 2011-2015 r. oraz od listopada 2019 r.

Co sądzicie o tej zmianie?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!