Wiadomości

Nowy sondaż: Duża zmiana poparcia dla KO i Hołowni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Dużą zmianę poparcia odnotowała Koalicja Obywatelska i Polska 2050 Szymona Hołowni – wynika z nowego sondażu IBRiS dla Onetu.

Największym poparciem w nowym sondażu cieszy się partia Jarosława Kaczyńskiego, którą popiera 33,6 proc. respondentów. Jak podaje Onet, poparcie PiS jest niemal identyczne, jak w badaniu sprzed miesiąca.

Drugie miejsce przypada Koalicji Obywatelskiej, która ma 26,2 proc. poparcia. Oznacza to dużą zmianę; wzrost o 10,1 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu.

Potężny spadek zalicza partia Szymona Hołowni Polska 2050. Na to ugrupowanie wskazało zaledwie 10,9 proc. badanych; co oznacza spadek o 7 pkt. „Łącznie przez ostatnie dwa miesiące, ugrupowanie straciło aż 9,4 pkt proc.” – czytamy.

Kolejne miejsce przypada Lewicy, na którą wskazało 7,1 proc. To mniej o 1,2 pkt proc. w stosunku do badania sprzed miesiąca.

Dużą stratę zanotowała Konfederacja, która może liczyć na 5,4 proc. głosów. To spadek aż o 3,9 pkt proc. W Sejmie znalazłoby się jeszcze jedno ugrupowanie – PSL-Koalicja Polska, które jest na skraju progu wyborczego, z poparciem na poziomie 5 proc.

Aż 11,8 proc. badanych nie wie, na kogo oddałaby swój głos. Udział w głosowaniu zadeklarowało zaledwie 49,3 proc. potencjalnych wyborców. W wyborach nie ma zamiaru uczestniczyć 46,6 proc. ankietowanych.

Sondaż dla Onetu przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 24-25 lipca. Badanie zrealizowano metodą telefoniczną, a także za pomocą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób.

/onet.pl, tvp.info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!