Wiadomości

Nowy sojusz w Europie? Jest zielone światło od USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wielka Brytania, Polska, Ukraina i kraje bałtyckie – tak ma wyglądać nowy sojusz. O planach poinformował już Boris Johnson, a zielone światło dała ambasador USA przy NATO Julianne Smith.

O wizji Johnsona informował już w maju „Corriere della sera”. Zdaniem włoskiego dziennika premier Wielkiej Brytanii zdradził swój plan Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas kwietniowej wizyty w Kijowie.

„Na czele nowej osi miałaby stać Wielka Brytania. A w jej skład wchodziłyby Polska, Ukraina, Estonia, Łotwa, Litwa, a w późniejszym okresie także Turcja”. Do pierwszych ustaleń między państwami miało dojść podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

„Sojusz ma się opierać na umacnianiu suwerenności poszczególnych państw w kontekście rosyjskiej ekspansji, a wejdą do niego państwa zjednoczone nieufnością wobec Brukseli, a także rozczarowane reakcją Francji i Niemiec na wojnę na Ukrainie” – informował włoski dziennik, dodając że kraje łączyłyby także „swobody gospodarcze”.

Do informacji dziennika ustosunkowała się ambasador USA przy NATO Julianne Smith. – Wesprzemy każdą inicjatywę, która pomoże budować potencjał militarny w Europie – przekazała. Do kolejnych rozmów ma dojść podczas zaplanowanego na koniec czerwca szczytu NATO w Madrycie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!