Wiadomości

Nowy pakt wojskowy: Japonia i Wielka Brytania wspólnie przeciw Chinom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Japonia i Wielka Brytania mają podpisać nowy pakt wojskowy, który umożliwi obu krajom wzmocnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi na obszarze Indo-Pacyfiku – donosi „Financial Times”. Chodzi także o zwiększenie zdolności odstraszania wobec rosnącego zagrożenia ze strony Chin.

Według osób znających kulisy negocjacji sojusz ma zostać zawarty w grudniu. W przypadku Japonii będzie to kolejna tego typu umowa po podpisanym na początku 2022 r. pakcie z Australią. W ocenie ekspertów to sygnały o tym, że Tokio zacieśnia więzi obronne z partnerami, przygotowując się na możliwość wojny z Chinami o Tajwan.

„Pakt ułatwi wspólne ćwiczenia i współpracę logistyczną między narodami. Ustanowi też ramy prawne, które uproszczą uciążliwą biurokrację przy wkraczaniu wojsk do krajów drugiej strony” – czytamy w „Financial Times”.

A na tym nowe związki między Londynem i Tokio mają się nie skończyć. Także w grudniu możemy poznać szczegóły partnerstwa w celu opracowania nowych myśliwców. To wszystko z pewnością budzi niepokój w Pekinie. Z perspektywy Chin większe znaczenie może mieć jednak zapowiadany pakt między Japonią a Filipinami, niosący poważne konsekwencje strategiczne dla regionu. Co więcej – Stany Zjednoczone starały się również rozszerzyć dostęp do baz na Filipinach, które byłyby strategicznie ważnym miejscem w przypadku wojny o Tajwan.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!