Wiadomości

Nowe informacje o warszawskiej aferze śmieciowej. W tle żona Baniaka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje oświadczenie majątkowe Włodzimierza Karpińskiego, byłego sekretarza Warszawy i głównego podejrzanego w tzw. aferze śmieciowej.

Jak poinformowała „Gazeta Polska”, śledczy sprawdzają też oświadczenie majątkowe złożone przez żonę byłego wiceministra skarbu Rafała Baniaka, kolejnego z podejrzanych w tej sprawie. Joanna Baniak do niedawna była dyrektorem stołecznego biura informatyki; nadzorował je Karpiński.

Były minister skarbu za rządów PO-PSL Włodzimierz Karpiński został zatrzymany przez CBA w lutym. Wraz z kilkoma innymi osobami, w tym z byłym wiceministrem skarbu Rafałem Baniakiem, jest podejrzany o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie.

Karpiński usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie blisko 5 mln zł. Do tej pory przebywa w tymczasowym areszcie. Pod koniec marca został odwołany z funkcji sekretarza Warszawy przez Rafała Trzaskowskiego. Zasiadał również w radach nadzorczych spółek: Metro Warszawskie i Veolia.

W połowie maja informowaliśmy, że przebywający w areszcie Karpiński złożył oświadczenie majątkowe za 2022 rok. Były sekretarz stolicy deklaruje, że nie ma żadnej gotówki w polskiej walucie. Miał jednak zgromadzić 500 euro, 2400 franków szwajcarskich i 1400 dolarów. Wszystkie te oszczędności objęte są małżeńską wspólnością majątkową. Posiada też papiery wartościowe na ok 38 tys. zł.

Za zasiadanie w radach nadzorczych spółek Metro Warszawskie i Veolia Karpiński zarobił w poprzednim roku kolejno 72 i 93 tys. zł. Za pracę stołecznego skarbnika zarobił z kolei 339 tys. zł. Ktoś wpłacił mu też zaliczkę na sprzedaż mieszkania w wysokości 50 tys. zł.

„Gazeta Polska” poinformowała, że oświadczenie złożone przez byłego sekretarza stolicy bada CBA. Dziennikarze podają, że biuro wzięło również pod lupę oświadczenie majątkowe żony Rafała Baniaka Joanny (mają wspólnotę majątkową), która od września ubiegłego roku do wybuchu afery stała na czele biura informatyki warszawskiego ratusza. Nadzorował je właśnie Karpiński.

Gazeta wskazuje, że z oświadczenia Joanny Baniak wynika, że posiada 200 tys. zł w gotówce, dwa mieszkania o wartości w sumie 2,5 mln zł, grunt rolny i trzy samochody. Odnotowała też dwa kredyty hipoteczne.

Dziennikarze ujawniają, że śledczy badają nie tylko majątek Baniaków, lecz także okoliczności zatrudnienia Joanny Baniak w warszawskim ratuszu. Gazeta zaznacza, że ratusz nie odpowiedział na pytania redakcji w tej sprawie.

„Z naszych ustaleń wynika, że Joanna Baniak przed zatrudnieniem w ratuszu przez lata pracowała na wysokim stanowisku menedżerskim w dużej grupie medycznej, gdzie zajmowała się kwestiami informatycznymi. W okresie styczeń sierpień 2022 r. zarobiła tam 154 tys. zł” – czytamy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!