Wiadomości

Norweski parlament przyjął ustawę zakazującą noszenia burek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Norweski parlament przyjął ustawę, która zakazuje jakiegokolwiek typu ubiorów, które zakrywają, choćby częściowo, twarz, w tym burek i nikabów. Przepis będzie obowiązywał we wszystkich szkołach, w tym w placówkach dla imigrantów. Nowe prawo dotyczy zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

Projekt ustawy został przedstawiony przez rząd pod koniec marca. Minister finansów, a zarazem przewodniczący Partii Postępu Siv Jensen uzasadniał ten krok potrzebą życia w „społeczeństwie otwartym, którego mieszkańcy nie zasłaniają swych twarzy”.

Wprowadzając to prawodawstwo Norwegia stała się pierwszym krajem skandynawskim, narzucającym tego typu przepisy także w szkolnictwie.

Z kolei w Danii przyjęto ostatnio ustawę, która zabrania noszenia w przestrzeni publicznej pełnych burek, zasłaniających całe ciało. Przedstawiony przez centroprawicowy rząd projekt ustawy uzyskał poparcie również ze strony dwóch innych głównych sił w parlamencie: socjaldemokratów i Partii Ludowej.

Na ograniczenie bądź całkowity zakaz noszenia burek zdecydowało się już kilkanaście europejskich państw. Pierwszym z nich była Francja, w której odpowiednia ustawa weszła w życie w kwietniu 2011 r. W kolejnych latach dołączyły do niej m.in.: Belgia, Holandia, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!