Europa Wiadomości

Norwegia zaostrza przepisy dotyczące Ukraińców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Norweski rząd oszacował, że w ostatnich tygodniach około 60 proc. wszystkich Ukraińców przybywających do krajów nordyckich przyjechało do Norwegii. W związku z presją władze ogłosiły 7 grudnia wprowadzenie zaostrzonych kryteriów przyjmowania tzw. uchodźców.

Norwegia zaostrza przepisy dotyczące Ukraińców. W komunikacie prasowym Ministerstwo Sprawiedliwości i Gotowości na Kryzysy oraz Ministerstwo Pracy i Włączenia Społecznego tłumaczą, że podjęte działania mają na celu wyrównanie liczby przyjazdów pomiędzy sąsiadujące państwa w regionie nordyckim.
Rząd ograniczy m.in. program z tytułu opóźnionej wypłaty zasiłku na dziecko dla uchodźców, którzy otrzymali tymczasową ochronę zbiorową. Zwiększa się także możliwość podróżowania tam i z powrotem między Ukrainą a Norwegią.
Osoby, które muszą pozostać w ośrodku recepcyjnym dla azylantów, muszą skontaktować się z policją i Urzędem ds. Imigracji (UDI) w Krajowym Centrum Przyjazdów w gminie Råde. Co do zasady nie będzie im już oferowane zakwaterowanie ani transport w innych częściach kraju. Zaostrza się również wykorzystanie hoteli i tym podobnych jako ośrodków przyjmowania uchodźców. Władze będą również aktywnie informować, że uchodźcy muszą posiadać pozwolenie na pobyt w Norwegii, aby móc uzyskać dostęp do szeregu świadczeń w ramach ubezpieczenia społecznego.
–Musimy mieć kontrolę nad imigracją i integracją w Norwegii. Ci, którzy tu przybywają, powinni mieć zapewniony bezpieczny i godny pobyt, ale dzisiejsza liczba uchodźców nie jest stabilnie rozłożona w czasie. Teraz podejmujemy działania. Nie możemy wykluczyć dalszych zmian, jeśli wysoka liczba przyjazdów będzie się utrzymywać – mówi minister zatrudnienia i włączenia społecznego Tonje Brenna cytowana w komunikacie rządowym.
– Jeśli Ukraińcy objęci tymczasową ochroną zbiorową podróżują tam i z powrotem między Norwegią a Ukrainą, może to oznaczać, że nie potrzebują już ochrony w Norwegii. Chcę teraz traktować Ukraińców i inne narodowości jednakowo, jeśli chodzi o konsekwencje takich podróży twierdzi z kolei Minister Sprawiedliwości i Stanu Nadzwyczajnego Emilie Enger Mehl.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!