Polska Wiadomości

Norwegia zaczyna wypłacać odszkodowania za skutki uboczne szczepionki AstraZeneca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal nczas.com co najmniej trzy roszczenia dotyczące poważnych skutków ubocznych szczepionki AstraZeneca zostały potwierdzone w Norwegii, co skutkuje odszkodowaniami finansowymi. Władze spodziewają się co najmniej kilkudziesięciu podobnych spraw.

Norweski System Odszkodowań za Zaszkodzenie Pacjentowi (NPE) dokona płatności na rzecz trzech wnioskodawców poważnie dotkniętych szczepionką Oxford-AstraZeneca. Potwierdzono, że szczepionka, której stosowanie w Norwegii zostało zawieszone, doprowadziła do ciężkich przypadków zakrzepów krwi i niskiej liczby płytek krwi u pewnej grupy pacjentów, z których jeden zmarł.

Wśród osób, które poważnie ucierpiały w wyniku zastrzyku – później wycofanych z krajowego programu szczepień z powodu poważnych skutków ubocznych – są pracownicy służby zdrowia, których zaszczepiono priorytetowo. W marcu do ​​szpitala trafiły dwie kobiety trafiły, a jedna z nich, po czterdziestce, zmarła. Inny skarżący, anonimowy mężczyzna po trzydziestce, nadal cierpi na ciężkie reakcje immunologiczne.

Trafiłem do szpitala z wielkim bólem. Przerażające było śledzenie wiadomości o innych, którzy właśnie zmarli po tej samej szczepionce – powiedział.

Urzędnicy obliczają teraz dokładną kwotę odszkodowania – ogłosił dyrektor organu Rolf Gunnar Jorstad, mówiąc, że bezpośrednie powiązania między szczepionką a gorszym stanem jej odbiorców zostały ustalone i potwierdzone medycznie. Powiedział, że rodzina zmarłej kobiety również otrzyma zapłatę za jej pogrzeb.

Łącznie w Norwegii wpłynęło 77 roszczeń o odszkodowanie związanych ze skutkami ubocznymi szczepionek przeciw Covid. Ponad 50 z nich dotyczy AstraZeneca. Są też skargi dotyczące Pfizera i Moderny. Osiem z 77 wniosków dotyczy przypadków śmiertelnych.

W tym samym czasie do końca czerwca odnotowano ponad 16 tysięcy doniesień o podejrzeniach skutków ubocznych szczepienia przeciwko Covidowi, podały media, powołując się na Norweską Agencję Leków. Podczas gdy wiele osób skarży się na stosunkowo łagodne objawy, takie jak gorączka, ból głowy, zmęczenie i zawroty głowy, odnotowano również poważniejsze konsekwencje medyczne, w tym zakrzepy krwi, krwawienie, paraliż i ciężkie reakcje alergiczne z anafilaksją.

794 osoby w Norwegii zmarły na koronawirusa. Podano około 4,2 miliona dawek szczepionki, a ponad 1,5 miliona osób zostało w pełni zaszczepionych. Wiele osób otrzymało szczepionki Oxford-AstraZeneca na początku tego roku, ale w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia kampanii szczepień Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (NIPH) zalecił rządowi zaprzestanie ich stosowania, po doniesieniach o potencjalnie śmiertelnych, rzadkich skrzepach krwi. AstraZeneca została wtedy całkowicie usunięta z ogólnokrajowego wprowadzania szczepionek, podczas gdy NIPH wyraził również zaniepokojenie inną, szczepionką Johnson & Johnson.

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!