Polska Wiadomości

NIK złożyła zawiadomienie przeciwko Morawieckiemu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Katowicach złożyła zawiadomienie w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Chodzi m.in. o szpital tymczasowy na stadionie PGE Narodowym, utworzony w czasie pandemii koronawirusa, oraz inne, kuriozalne wydatki związane z tzw. pandemią. Sprawę opisał portal rmf24.pl.

NIK złożyła zawiadomienie przeciwko Morawieckiemu. Jak czytamy w komunikacie NIK, “działania kontrolne w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ujawniły istotne fakty w zakresie działań podczas pandemii COVID-19. Nie zadbano o celowe i oszczędne wydatkowanie środków publicznych oraz rzetelne wykonywanie obowiązków organu administracji”.

NIK przypomina, że 19 października 2020 roku premier wydał decyzję administracyjną w sprawie utworzenia szpitala tymczasowego w obiekcie PGE Stadionu Narodowego w Warszawie.

“Nie uwzględnił jednak wyjaśnienia dotyczącego stanu faktycznego w zakresie rzeczywistego zapotrzebowania na konkretną liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Podobne zaniechanie miało miejsce w przypadku złego oszacowania dostępności łóżek dla pacjentów z COVID-19 w już istniejących szpitalach na terenie Warszawy. Te natomiast, w zupełności i z odpowiednią rezerwą, wystarczyłyby na zabezpieczenie leczenia pacjentów z COVID-19” – informuje Najwyższa Izba Kontroli.

“Wskutek tego zaniechania Skarb Państwa poniósł stratę w wysokości ponad 69 mln zł” – zaznacza NIK.

Szpital Narodowy – będący filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA na ul. Wołoskiej w Warszawie – zaczął działać w listopadzie 2020 roku jako pierwszy w Polsce szpital tymczasowy.  Założenie, na którym oparte było funkcjonowanie placówki, zakładało trzy etapy.

W pierwszym z nich Szpital Narodowy miał być wsparciem dla szpitali standardowych i nie trafiali do niego pacjenci w bardzo ciężkim stanie. W drugim etapie, gdy pandemia przybrała na sile, zasady uległy zmianie – przyjmowani byli także pacjenci w cięższych stanach, jednak wciąż konieczny był wcześniejszy pobyt pacjenta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Trzeci etap oznaczał możliwość przywiezienia przez pogotowie pacjenta, który nie był wcześniej na SOR, po uprzednim uzyskaniu zgody centrum koordynacyjnego placówki.

Polecamy również: Morawiecki miota się w sprawie aborcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!