Wiadomości

NIK składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie wyborów kopertowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na konferencji prasowej prezes NIK Marian Banaś podkreślał, że Izba negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów prezydenckich zarządzonych na dzień 10 maja 2020 roku.

– Od 16 kwietnia do 9 maja jedynym uprawnionym organem do organizacji wyborów była Państwowa Komisja Wyborcza. Organizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej było pozbawione podstaw prawnych – dodał Banaś. Nawet sytuacje nadzwyczajne, jak stan epidemii, nie mogą stanowić powodu do łamania konstytucyjnej zasady praworządności. NIK przygotowała i skierowała zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządy Skarby Państwa tj. Poczty Polskiej i PWPW – poinformował Banaś.

– W kolejności NIK analizuje otrzymane od jednostek odpowiedzi na przesłane do niej informacje o wynikach kontroli – w kontekście przygotowania ewentualnych zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli MAP, MSWiA oraz KPRM – oświadczył prezes NIK.

– Chcę powiedzieć, że do dnia dzisiejszego jeszcze nie otrzymaliśmy stanowiska od ministra spraw wewnętrznych i administracji – zaznaczył Banaś.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!