Wiadomości

Nigeryjski biskup przesłuchany za krytykę islamskiego reżimu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Znany nigeryjski biskup, który krytykuje „islamską teokrację”, miał zostać wezwany przez służbę bezpieczeństwa na przesłuchanie.

Jak podała agencja ACI Africa, bp Matthew Hassan Kukah został przesłuchany przez państwową agencję bezpieczeństwa po tym, jak skrytykował rząd za współudział w porwaniach i innych prześladowaniach chrześcijan. Hierarcha znany jest z otwartej krytyki antychrześcijańskiej polityki władz i od dłuższego czasu ostrzega przed umacnianiem się w Nigerii „islamskiej teokracji”.

Przesłuchanie ma być reperkusją jego Bożonarodzeniowego orędzia, w którym zarzucił rządowi prezydenta Muhhamadu Buhariego bierność i oddanie losu Nigeryjczyków w ręce „złych ludzi”. Nigeria od lat terroryzowana jest przez dwa ugrupowania muzułmańskich bojowników – Boko Haram i Państwo Islamskie.

Bp Kukah potępił fakt, że władze państwowe nie odnalazły 100 dziewcząt porwanych przez Boko Haram, a także setek dzieci porywanych przez muzułmańskich fundamentalistów w ostatnim czasie. „Jesteśmy obecnie całkowicie w uścisku zła. Dziś poczucie słuszności tylko mnie zasmuca, gdy patrzyłem, jak północ wpada w kłótliwą kakofonię przerzucania się winą z powodu naszej tragicznej sytuacji” – podkreślił ordynariusz diecezji Sokoto na północy kraju.

„Katalog bezprecedensowego okrucieństwa został otwarty dla niewinnych obywateli w północnych stanach. We śnie, na swoich polach uprawnych, na rynkach, a nawet na autostradzie, niewinni obywatele są unicestwiani i wydawani w całopaleniu bogom zła” – pisał hierarcha.

Jak przypomina Catholic News Agency, w ciągu ostatnich dwóch dekad islamskie ugrupowania odpowiadają za porwanie około 60 tysięcy chrześcijan. Wyznawcy Chrystusa są masowo zabijani, a w pierwszych 200 dniach 2021 roku współczynnik mordów wynosił średnio 17 dziennie.

/dorzezy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!