Wiara

Niedziela Chrztu Pańskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przypada dziś Niedziela Chrztu Pańskiego. Święto to kończy okres Bożego Narodzenia. W Polsce jednak jest dawny zwyczaj przedłużania tego czasu do święta Ofiarowania Pańskiego obchodzonego 2 lutego.

Święto Chrztu Pańskiego skłania nas do tego, by wrócić myślami do swojego chrztu – mówiła dr Aldona Plucińska. Ekspert wskazała, że było to wielkie wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale całej wspólnoty rodzinnej i parafialnej.

Etnograf, wczoraj na naszej antenie, nawiązała również do znaczenia sakramentu Chrztu świętego i symboliki wody.

– Woda nie tylko wiąże się z dzisiejszym świętem oraz wspomnieniem naszego chrztu. W kalendarzu liturgicznym w kulturze tradycyjnej wiosną, czyli w porze budzenia się przyrody do życia, katolicy przeżywają święta Wielkanocy. W Wielką Sobotę ubieramy chrzcielnicę w świątyniach. To tam odbywa się potężny obrzęd ognia i wody. Jest to odnawianie przyrzeczeń, ale jednocześnie powinniśmy dziś wspominać swoich patronów, bo chrzest to nadanie imienia – wyjaśniła dr Aldona Plucińska.

Z okazji święta Chrztu Pańskiego o godz. 9.30 papież Franciszek będzie przewodniczył Eucharystii w Kaplicy Sykstyńskiej, tradycyjnie udzieli chrztu grupie dzieci. Później o godz. 12.00 na Placu św. Piotra wraz z wiernymi odmówi Anioł Pański. Transmisję z uroczystości przeprowadzi TV Trwam, a w południe również Radio Maryja.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!