Wiadomości

Niezwykłe odkrycie w Mongolii, odnaleziono najstarszą turecką inskrypcję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Mongolii odnaleziono inskrypcję İlteriş Kağana, założyciela Drugiego Kaganau Turków. Teraz badacze przystąpią do prac nad odczytaniem wyrytego tam tekstu. Niecierpliwie czekam, co owa inskrypcja zawiera, bowiem może to potwierdzić bądź obalić moją hipotezę dotyczącą pochodzenia Oguzów, od których wywodzą się współcześni mieszkańcy Turcji, Azerbejdżanu i Turkmenistanu, a także Turcy z Cypru, Syrii, Iraku i Iranu.

İlteriş Kağan w 681 roku zbuntował się przeciw Chinom, wskrzeszając Wschodni Kaganat Turków, w historiografii funkcjonujący jako Drugi Kaganat Turków. Dotychczas znane były inskrypcje jego synów – Bilge Kagana i Kül Tigina. Co przyniesie nam odczytanie inskrypcji İlteriş Kağana?

Przypomnę, że w swoim czasie przedstawiłem hipotezę, iż lud Üç Oğuz, który to pojawia się nam w inskrypcji Bilge kagana w kontekście wydarzeń z lat 715 – 716, był tożsamy z występującymi w źródłach chińskich plemionami Sījié (思結), Qì (契) i Hún (渾), które wspólnie tworzyły Lúshān dudu (卢山都督府) i które w obliczu ekspansji İlteriş Kağana w 694 roku opuściły dzisiejszą Mongolię i osiedliły się w Chinach (w Ganzhou i Liangzhou).

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!