Wiadomości

Nieznani sprawcy zniszczyli pomnik. gen. Sosnkowskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nieznani sprawcy uszkodzili w weekend odsłonięty przed rokiem pomnik generała Kazimierza Sosnkowskiego w Antoniowie – informuje portal nowiny24.pl. Generał jest patronem miejscowej szkoły podstawowej.

Jak opisuje serwis, wykonany z piaskowca janikowskiego przez artystę rzeźbiarza Ksawerego Józefa Dąbrowskiegopomnik generała Sosnkowskiego, odsłonięto uroczyście w listopadzie 2018 roku. W weekend ktoś uszkodził pomnik. Sprawca oderwał generałowi głowę, która z hukiem spadła na granitową kostkę brukową okalającą cokół pomnika, o czym świadczą ślady piaskowca.

O sprawie dyrektor szkoły powiadomił policję, w Antoniowie na oględzinach był również twórca pomnika. Monument jest wyjątkowy – to jedyny pomnik ukazujący postać generała Sosnkowskiego w całości. Pozostałe to popiersia. Pomnik powstał w Antoninowie nieprzypadkowo. To właśnie generał Sosnkowski przed osiemdziesięciu laty wmurował kamień węgielny pod budowę nowej szkoły, wskazując miejsce jej powstania. Następnie placówka otrzymała jego imię.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!