Wiadomości

Nieślubna córka Szojgu ma litewskie obywatelstwo. Jej matka straciła zezwolenie na pobyt na Litwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Litewski nadawca LRT informuje, że nieślubna córka Siergieja Szojgu ma obywatelstwo litewskie. Jej matka straciła zezwolenie na pobyt w kraju, ale odwołała się od tej decyzji.

Już w 2019 roku „The Insider” informował, że Jelena Szebunowa jest matką nieślubnych dzieci rosyjskiego ministra obrony, Siergieja Szojgu, syna i córki. LRT dowiedział się, że od 2017 Szebunowa miała zezwolenie na pobyt czasowy na Litwie. Takie prawo otrzymała po ślubie z litewskim biznesmenem, Adolfasem Kaminskasem, w 2019 roku. Wówczas przyjęła nazwisko męża, a on uznał nieślubną córkę Szebunowej i Szojgu za swoją. Troje z czterech dzieci Jeleny Kaminskas ma obywatelstwo rosyjskie, a z małżeństwa z litewskim biznesmenem kobieta ma ich dwoje.

Latem tego roku Jelena Kaminskas straciła pozwolenie na pobyt na Litwie w związku z rosyjską agresją w Ukrainie. Departament Bezpieczeństwa Państwowego Litwy uznał, że jej obecność w kraju może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Kobieta odwołała się od tej decyzji. Termin rozprawy w Wileńskim Rejonowym Sądzie Administracyjnym nie jest jeszcze wyznaczony.

Sama Elena Kaminskas jest nadal obywatelką Federacji Rosyjskiej. Ale w ciągu ostatnich dwóch lat opuściła Litwę co najmniej dwa razy na okres ponad 6 miesięcy. Adolfas Kaminskas wiosną tego roku otrzymał rosyjski paszport. W sierpniu para zadeklarowała wyjazd do Rosji.

Według informacji LRT Jelena Kaminskas wraz z mężem poszukują sposobów inwestowania na Litwie i innych krajach strefy Schengen. Zezwolenie na pobyt czasowy na Litwie daje taką możliwość – można wówczas podróżować i prowadzić działalność gospodarczą.

Według dziennikarzy Jelena Szebunowa była stewardessą i pracowała wcześniej w rosyjskim Ministerstwie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, gdzie poznała Siergieja Szojgu. Ich pierwszy syn urodził się w 2001 roku, a córka w 2008 roku. Dziennikarze twierdzą, że Szebunowa do 2017 roku miała bliskie kontakty z ministrem obrony Rosji, a nawet była powiązana z dużymi rosyjskimi firmami, które otrzymywały zamówienia państwowe z ministerstwa. Według LRT kobieta nabyła również luksusowe nieruchomości, które wcześniej należały do osób ściśle związanych z sektorami kierowanymi przez Szojgu.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!