Wiadomości

Nieprzebrane tłumy Irakijczyków protestują przeciwko bezkarności proirańskich milicji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziesiątki tysięcy Irakijczyków zgromadziły się dziś na Placu Tahrir w Bagdadzie, by zaprotestować przeciwko bezkarności proirańskich milicji, oskarżanych o zabójstwa aktywistów i dziennikarzy. Doszło do starć z siłami porządkowymi, która użyła broni palnej – po stronie demonstrantów są zabici i ranni.

Protesty przeciwko bezkarności proirańskich milicji trwają już od ponad dwóch tygodni. Zaczęło się w Karbali po zabójstwie Al-Wazaniego, krytyka rządu i przeciwnika wpływów irańskich w Iraku. Jak pisaliśmy 10 maja, protestujący podpalili budynek irańskiego konsulatu. Przybyłe na miejsce milicje proirańskie ostrzelały demonstrantów ostrą amunicją.

Burzliwe anty-irańskie protesty irackich szyitów

Protestów nie tylko nie udało się stłumić, ale rozlały się one na kolejne miasta. A dziś z różnych stron kraju do Bagdady ściągnęli Irakijczycy niezadowoleni z irańskiej obecności w Iraku. Na Placu Tahrir w Bagdadzie zebrały się dziesiątki tysięcy ludzi. Doszło do starć z proirańskimi milicjami i iracką policją, które użyły przeciw demonstrantom broni palnej. Padli zabici i ranni…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!