Wiadomości

Nieoficjalnie: Aresztowana dyrektor Polskiej Szkoły w Brześciu prowadzi w areszcie strajk głodowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nieoficjalnie: aresztowana dyrektor Polskiej Szkoły w Brześciu Anna Paniszewa, która w trakcie zatrzymania została przewrócona na ziemie i skuta kajdankami, prowadzi w areszcie strajk głodowy. Jest podejrzana o rozpalanie waśni na tle narodowym. Grozi od 5 do 12 lat więzienia – napisał na twitterze Andrzej Poczobut.

Anna Paniszewa, dyrektor szkoły prowadzonej przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych, zorganizowała w szkole spotkanie harcerskie poświęcone Żołnierzom Wyklętych. Wziął w nim udział konsul generalny RP w Brześciu w Brześciu Jerzy Timofiejuk.

We wtorek białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych poleciło polskiemu konsulowi w Brześciu Jerzemu Timofiejukowi opuścić Białoruś w związku z jego udziałem w wyżej wymienionym wydarzeniu. W odpowiedzi Polska uznała w środę za persona non grata dyplomatę z ambasady republiki Białorusi w Warszawie. Dzień później z kolei białoruskie MSZ poleciło, by dwóch polskich dyplomatów – konsul generalny w Grodnie i konsul z tej samej placówki – w ciągu 48 godzin opuściło terytorium Białorusi. Wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz w odpowiedzi poinformował o wydaleniu z kraju dwojga białoruskich konsulów z placówek w Białymstoku i Warszawie.

W międzyczasie poinformowano, że prokuratura białoruska wszczęła śledztwo w związku z rzekomym „rozpalaniem waśni narodowościowych oraz „heroizacją przestępców wojennych”, jak reżim Łukaszenki określa partyzantów Armii Krajowej.

Czytaj też:

Andżelika Borys o represjach wobec Polaków z Białorusi: „Po prostu przyszła kolej na nas”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!