Wiadomości

Nieoficjalnie: 1300 terminali Starlink na Ukrainie przestało działać

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraińscy żołnierze mogli stracić dostęp do kluczowej usługi internetowej Starlink Elona Muska – infotmuje portal rp.pl, powołując się na doniesienia CNN. Dwa źródła miały poinformować stację, że 1300 terminali zostało wyłączonych.

Awaria Starlinków miała miejsce na Ukrainie 24 października. Przez „osobę poinformowaną o sytuacji” sytuacja została opisana jako „ogromny problem” dla ukraińskiego wojska. Według źródła CNN ​​terminale zostały wyłączone z powodu braku funduszy. Awaria dotyczy 1300 terminali, wykorzystywanych do działań bojowych.

SpaceX pobierało od ukraińskiego wojska 2500 dolarów miesięcznie za utrzymanie połączenia każdej z 1300 jednostek, podnosząc do września całkowity koszt do prawie 20 milionów dolarów – dodało źródło, według którego Ukraińców „w końcu nie będzie już stać na płacenie”. Strona ukraińska, wiedząc o problemie, zwróciła się z prośbą o pomoc w finansowaniu Starlinków do Brytyjczyków. Według CNN dokonano też wymiany terminali, używanych przez armię, by ta całkowicie nie straciła łączności.

– Wspieramy szereg terminali, które mają bezpośrednią użyteczność taktyczną dla ukraińskiego wojska w odpieraniu rosyjskiej inwazji – powiedział CNN brytyjski urzędnik. Z kolei wysoki rangą ukraiński urzędnik potwierdził awarię, nazywając jednostki Starlink „bardzo ważnymi” dla ukraińskiej obrony.

/rp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!