Europa Wiadomości

Niemieckie wojsko płaci odszkodowania sodomitom i gomorytom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Obrony Niemiec podsumowało dwa lata działania ustawy dotyczącej dyskryminacji sodomitów i gomorytów w wojsku w latach 1955-2000. Zgłosiło się 178 byłych i czynnych żołnierzy. Wypłacono im w sumie około 400 tysięcy euro.

Niemieckie wojsko płaci odszkodowania odmieńcom. Tylko w ciągu dwóch lat od lipca 2021 roku do lipca br.- do sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec zgłosiło się 178 byłych i czynnych żołnierzy, którzy rzekomo byli prześladowani ze względu na swoje łóżkowe preferencje.

Przeforsowana w lipcu 2021 roku ustawa jest odpowiedzią na krzywdy wyrządzone osobom homoseksualnym w niemieckich siłach zbrojnych – zarówno we współczesnej Bundeswehrze, jak i w byłej Narodowej Armii Ludowej (NVA), która istniała od 1 marca 1956 do 2 października 1990 roku.

W ministerialnym dokumencie podsumowującym dwa lata działania ustawy pojawia się stwierdzenie, że główny cel został osiągnięty: żołnierze, którzy przed 2000 rokiem byli dyskryminowani ze względu na orientację lub tożsamość płciową, mogli otrzymać rekompensatę za straty psychiczne. W sumie wypłacono około 400 tysięcy euro, czyli blisko 1,8 miliona złotych.

Termin składania wniosków o odszkodowanie upływa w lipcu 2026 roku. Będą one wypłacane przez pięć kolejnych lat.

Pomysł dotyczący ustawy o odszkodowaniach powstał w 2020 roku, gdy niemieckie Ministerstwo Obrony opublikowało raport na temat “systematycznej dyskryminacji” ze względu na orientację w Bundeswehrze w latach 1955-2000.

NASZ KOMENTARZ: Okazja czyni złodzieja i zapewnie niejeden Niemiec nagle przypomniał sobie, że jest sodomczykiem. Przypomnijmy, że gdy wystąpi potrzeba dany delikwent może stać się nie tylko pokrzywdzonym tzw. “gejem”, ale nawet0 Żydem. W tym ostatnim przypadku zwracamy uwagę na casus założyciela OMZRiK Rafała Gawła. Tenże, po swojej ucieczce no Norwegii przed prawomocnym wyrokiem 2 lat więzienia, wystąpił o azyl. Podał się za prześladowanego politycznie , a jakże – Żyda.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!