Wiadomości

Niemieckie służby chcą się zająć arabskimi i tureckimi klanami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Federalny Urząd Kryminalny zamierza przyjrzeć się dokładniej arabskim klanom działającym w Niemczech. Jak poinformowała rzeczniczka urzędu, tematowi temu po raz pierwszy zostanie poświęcony cały rozdział w tegorocznym raporcie. Zdaniem opozycji „chadecy i SPD zbyt późno przebudzili się w walce z przestępczością klanów”.

Rzeczniczka Bundeskriminalamt (BKA) podała, że z danych urzędu wynika, że członkowie klanów naruszają istniejące struktury państwowe. W swoich silnie zhierarchizowanych subkulturach tworzą oni własne systemu wartości i porządku. Arabskie i tureckie klany przestępcze stwarzają duże zagrożenie w Niemczech – ocenia przedstawicielka Bundeskriminalamt.

Zdaniem Deutsche Welle „dotychczas ten problem traktowany był przez władze marginalnie”. Jak informuje rozgłośnia, obecnie w wielu miejscach prowadzone są śledztwa w sprawach przestępstw popełnianych przez członków klanów.

Między innymi w sierpniu 2018 roku w związku z zarzutami prania brudnych pieniędzy w Berlinie policja zajęła 77 należących do arabskiego klanu nieruchomości o wartości 9 mln euro. Stołeczna prokuratura prowadzi dochodzenie przeciwko 16 osobom.

Prezes BKA Holger Münch zapowiedział, że w związku z masową imigracją przeciwdziałanie powstawaniu nowych klanów przestępczych stanie się celem działań Federalnego Urzędu Kryminalnego. Z danych Bundeskriminalamt wynika, że zorganizowana przestępczość w Niemczech doprowadziła w 2017 r. do strat w wysokości 209 mln euro.

Rzecznik klubu poselskiego opozycyjnej FDP Konstantina Kuhlego oświadczył w związku z tymi doniesieniami, że „chadecy i SPD zbyt późno przebudzili się w walce z przestępczością klanów”. Osobny rozdział poświęcony tej kwestii w zapowiadanym raporcie BKA to jego zdaniem dobrym początek, za którym muszą pójść jednak kolejne działania.

– Służby dochodzeniowo-śledcze muszą otrzymać więcej środków. Musi też dojść do zreformowania struktur bezpieczeństwa – uważa Kuhle. Dodaje, że szczególnie potrzebna jest lepsza koordynacja działań poza granicami kraju.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!