Europa Polska Wiadomości

Niemieckie media oskarżają Macrona o nacjonalizm i… przyrównują go do polskiego rządu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki dziennik „Die Welt” postanowił skrytykować prezydenta Francji, Emanuela Macrona. .

Prezydent Francji chce zapobiec taniej konkurencji z Europy Wschodniej i w zamian obiecuje, że nie będzie nastawał na relokację uchodźców. To nacjonalistyczne – uważa niemiecki redaktor.

Zwyciężając triumfalnie w wyborach prezydenckich Emmanuel Macron wziął na siebie ogromną odpowiedzialność. Musi teraz dowieść, że jest w stanie podciąć skrzydła populistom, sam nie stając się populistycznym – pisze dziennikarz.

Chce chronić francuskich pracowników przed tanią konkurencją z zagranicy, mianowicie z Europy Wschodniej – stwierdził dziennikarz. Zaznaczył jednocześnie, że prezydent Francji w swoim turnee po tej części kontynentu pominął Warszawę, bo wie, że polski rząd nigdy nie zgodzi się na stawiane przez niego warunki. Powód jest według niego prosty – Polska wysyła na zachód Europy najwięcej pracowników – stwierdził.

Delegowani na Zachód pracownicy muszą dostać co najmniej minimalną stawkę obowiązującą w danym kraju, ale składni odprowadzane są do państwa pochodzenia delegowanego, a w Europie Wschodniej te świadczenia są dużo niższe niż we Francji. Dlatego tak czy inaczej dla francuskich pracodawców bardziej opłacalne jest zatrudnianie nowych przybyszów.

Przeciągając na swoją stronę Pragę i Bratysławę, Macron podzielił Grupę Wyszehradzką (…) Może się to podobać niektórym w zachodniej Europie, którzy i tak postrzegają tę czwórkę jako notorycznego mąciwodę. Wątpliwe jednak, by ta metoda poróżniania (zamiast zbliżania) godziła się z duchem UE – opiniuje Schmid.

Macron działał nie jak Europejczyk, tylko jak francuski nacjonalista. Nie różni się specjalnie od polskiego rządu przedkładając francuskie interesy nad europejskimi. Szef polskiej dyplomacji nie był całkiem w błędzie, kiedy zareagował słowami: „Zamiast zmusić francuską gospodarkę do konkurencyjności z gospodarkami innych krajów, prezydent Macron wymyślił sposób, aby ograniczyć nasze możliwości działania na wspólnym rynku europejskim” – zacytował Schmid szefa polskiego MSZ.

Źródło: wolnosc24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!