Jak podaje portal biznesalert.pl niemiecki koncern Uniper, który jest jednym z europejskich partnerów Gazpromu przy projekcie Nord Stream 2, może zrezygnować udziału w projekcie w przypadku nałożenia przez USA sankcji – donosi Dow Jones News. Rok temu podobną deklarację złożył inny partner przy tym projekcie, francuski Engie.
Niemiecki Uniper może wycofać się z budowy gazociągu Nord Stream 2, jeśli Waszyngton wprowadzi sankcje na projekt gazociągu bądź firmy zaangażowanej w jego realizację. Taką informację przekazał Dow Jones News, prezes koncernu Christopher Delbrun.
– Uniper nie może podjąć takiego ryzyka, ponieważ sankcje w USA oznaczałyby wyłączenie firmy z transakcji płatniczych i skutkowałyby brakiem możliwości udziału w operacjach handlowych z użyciem dolara, co jest nie do przyjęcia. Firma ma jednak nadzieję, że wszyscy pozostaną rozsądni w obecnej sytuacji – powiedział Delbruck, cytowany przez Dow Jones News.
W 2017 roku prezydent USA Donald Trump podpisał dokument przyjęty wcześniej przez Kongres o możliwości rozszerzenia sankcji na Rosję i Iran. Wobec Rosji Trump, mimo takiej możliwości oraz krytyki, tego projektu jeszcze z niej nie skorzystał. Zgodnie z dokumentem amerykański prezydent może nałożyć sankcje na osoby, które inwestują w budowę rosyjskich gazociągów eksportowych o wartości ponad 5 milionów dolarów rocznie lub 1 miliona dolarów jednorazowo. Ponadto ustawa określa, że USA będą nadal sprzeciwiać się projektowi Nord Stream 2.
Sankcje mogą dotknąć projektów, w które zaangażowane są europejskie firmy. Chodzi m.in. o:
- Baltic LNG (partnerzy: Shell i Gazprom);
- Blue Stream (Eni i Gazprom);
- Ropociąg CPC (Shell, Eni i Rosnieft);
- Nord Stream 1 (europejskie spółki i Gazprom);
- Nord Stream 2 (Shell, OMV, Uniper, Wintershall, ENGIE i Gazprom);
- Sachalin 2 (Shell i Gazprom);
- Szach Deniz Gazociąg Południowokaukaski (BP i Łukoil);
- Złoże Zohr (BP, Eni i Rosnieft).
Sankcjami mogą zostać objęte projekty, w których udział rosyjskich spółek przekracza 33 proc. Według nowych obostrzeń skrócony zostanie także termin zapadalności instrumentów dłużnych. W ramach sankcji zmniejszono maksymalny okres finansowania dla rosyjskich banków do 14 dni. Ustawa redukuje również maksymalny okres finansowania rosyjskich spółek naftowych i gazowych z 90 do 60 dni.
I co wy na to? Piszcie w komentarzach.
Źródło: biznealert.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!