Wiadomości

Niemiecki historyk mówi, co Polska powinna zrobić, żeby uzyskać reparacje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jest szansa tylko wtedy, gdy polski rząd porozumie się co do wspólnego postępowania z Grecją, która już złożyła taką notę do Berlina – twierdzi niemiecki historyk Karl Heinz Roth w rozmowie z Deutsche Welle.

Niemiecki historyk Karl Heinz Roth w rozmowie z Deutsche Welle został zapytany jak ocenia szanse na zmianę stanowiska Niemiec wobec reparacji wojennych wypłacanych Warszawie za krzywdy wyrządzone podczas II wojny światowej.

– Jest szansa tylko wtedy, gdy polski rząd porozumie się co do wspólnego postępowania z Grecją, która już złożyła taką notę do Berlina. Ponadto należy mieć nadzieję, że Izrael przystanie na polską propozycję i poprze taką polsko-grecką ofertę – stwierdził oceniając szanse jako nikłe.

Roth pochwalił uchwałę polskiego Sejmu ws. reparacji, w której polski parlament wzywa rząd Niemiec do przyjęcia “odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej” za polskie straty wojenne.

– Z zadowoleniem przyjąłem tę uchwałę. Jest mądrze sformułowana i pokazuje, że Polska poważnie podchodzi do żądań reparacyjnych – powiedział historyk i dodał, że w dalszym toku postępowania Warszawa będzie mogła powołać się właśnie na tę uchwałę.

Chwali także zgodę posłów wszystkich ugrupowań w Sejmie w tej sprawie: – Uwalnia to polskie postulaty dotyczące kompleksowych odszkodowań wojennych z aktualnej politycznej walki.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!