Wiadomości

Niemiecka telewizja ma przeprosić za „polskie obozy zagłady”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Apelacyjny w Krakowie w całości uwzględnił argumentację RPO i nakazał przeproszenie pana Karola Tendery za użycie przez niemiecką telewizję ZDF określenia „polskie obozy śmierci”. Sąd wskazał, że przez takie stwierdzenie były więzień Auschwitz z ofiary staje się sprawcą.

 

Przeprosiny przez miesiąc mają być umieszczone na stronie głównej niemieckiego nadawcy.

 

Proces w tej sprawie rozpoczął się w lutym 2015 r. Były więzień niemieckiego obozu Auschwitz 95-letni Karol Tendera wystąpił z pozwem przeciw niemieckiej telewizji ZDF. Domagał się w nim przeprosin za to, że 15 lipca 2013 r. na portalu zdf.de w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego „Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager”, posłużono się określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Chciał także sądowego zakazu posługiwania się tego typu określeniami. Dzisiaj przed Sądem Apelacyjnym odbyła się rozprawa apelacyjna.

 

– Jesteśmy zadowoleni z wielu przyczyn. W sposób jednoznaczny zostało określone, że słowa „polski obóz zagłady w Auschwitz” to jest tzw. kłamstwo oświęcimskie. W przeprosinach zostanie zamieszczona informacja, że to kłamstwo może dotykać każdej osoby, która posiada godność narodową i tożsamość narodową, czyli godność, którą ma każdy polski obywatel. Zmusiliśmy do przeprosin, przeprosin publicznych na łamach ważnego medium niemieckiego, na łamach niemieckiej telewizji – powiedział na antenie TVP Info Lech Obara, pełnomocnik Karola Tendery.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!