Europa Polska Wiadomości

Niemiecka sieć marketów wprowadziła kasy “tylko dla Niemców”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal nczas.com klienci hurtowni wielkiej sieci w niemieckim Cottbus mają wydzielone kasy: osobne dla Niemców, osobne dla Polaków. Komuś przypomniały się dawne czasy jak za okupacji.

To „Nur für Deutsche” to ewenement na skalę europejską. Taki rozdział kas podobno istnieje już od kilku miesięcy.

„Mniej więcej cztery miesiące temu pojawiły się kasy „przeważnie dla polskich klientów” i „przeważnie dla niemieckich klientów” – opowiada nam stały klient sklepu. Kasa „polska” jest jedna. „Niemieckich” – aż trzy. Ta pierwsza – zwykle zatłoczona. – A niemieckie zwykle stoją puste – słyszymy.

Stały klient sklepu mówi, że teoretycznie Polacy mogą robić zakupy w „niemieckiej kasie”. – Jednak jak tylko podchodzi Niemiec, to Polak musi odejść do „swojej” kasy – słyszymy.

Polscy klienci spotykają się tam z agresywnym zachowaniem obsługi kas, kiedy zwracają uwagę, że taki podział to dyskryminacja. – Raz mieliśmy spięcie z ekspedientką. Powiedzieliśmy, że nam się ta sytuacja bardzo nie podoba. Stwierdziła tylko, że „możemy ją pocałować” – powiedziała jedna osoba.

Pracowniczka biura prasowego w centrali w Hamburgu zapytana w tej sprawie, zrobiła unik. Przyznała, że sprawa jest kontrowersyjna, ale odesłała skarżących do rzeczniczki spółki-córki firmy – Edeka Minden-Hannover. Ta jednak nie odbierała od nas telefonu.

Edeka to jedna z największych niemieckich sieci handlowych. Zarządza ponad 4,1 tys. sklepów i zatrudnia około 376 tys. pracowników.

Gdzie teraz są wszyscy unijni obrońcy demokracji i walki z faszyzmem?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!