Wiadomości

Niemiecka policja odpuściła – już nie ściga polskich rodziców, którzy uciekli ze swym maleńkim dzieckiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecka policja zaprzestała poszukiwań polskich rodziców, którzy wbrew decyzji Jugendamtu zabrali ze szpitala w Krefeld swoje dwudniowe dziecko i uciekli z nim. Prokuratura nie uznała tego czynu za karalny – powiedziała rzeczniczka policji w Krefeld.

– Jeżeli jednak sąd potwierdzi pisemnie przekazanie prawa do opieki nad dzieckiem Jugendamtowi, będziemy musieli rozpocząć poszukiwania dziecka, ponieważ to urząd do spraw młodzieży ma w tym przypadku wyłączne prawo do decydowania o jego miejscu pobytu – wyjaśniła rzeczniczka.

Rodzice – 18-letnia matka i 24-letni ojciec – zabrali dwudniowego noworodka w czwartek wieczorem z kliniki w Krefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec. 

Jugendamt podjął wcześniej decyzję o objęciu dziecka opieką. Z komunikatu policji wynika, że ze względu na sytuację rodzinną nie można było wykluczyć powstania zagrożenia dla zdrowia dziecka. Z powodu konieczności ochrony danych Jugendamt nie podał konkretnych powodów podjęcia takiej decyzji. 

Rodzice zostali poinformowani o decyzji oznaczającej, że nie wolno im było zabrać dziecka bez zgody urzędników. 

Policja przypuszcza, że rodzice ukryli się w Polsce. Rzeczniczka policji w Krefeld powiedziała, że strona niemiecka nie kontaktowała się jeszcze z polskimi władzami.

Jugendamty powstały w latach 20. XX wieku jako instytucja opiekująca się trudną młodzieżą, zdeprawowaną w wyniku wojny. Po dojściu do władzy w 1933 r. naziści włączyli sieć tych placówek do swojego systemu wychowawczego. Obecnie działalność urzędów do spraw młodzieży znajduje się w gestii niemieckich krajów związkowych (landów). W zeszłym roku Jugendamty zabrały rodzicom prawie 85 tys. dzieci. 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!