Wiadomości

Niemieccy muzułmanie skarżą niemiecką szkołę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje na swoich łamach „Gazeta Polska Codziennie”, do prokuratora trafił pozew przeciwko dyrekcji niemieckiego gimnazjum im. Johannesa Raua w Wuppertalu z zarzutami łamania konstytucji. Chodzi o zabronienie uczniom wykonywania na terenie szkoły „ostentacyjnej modlitwy”. Decyzja ta oburzyła mieszkającą w Niemczech społeczność muzułmańską,

Nauczyciele gimnazjum im. Johannesa Raua w Wuppertalu zaobserwowali, że coraz więcej więcej uczniów wyznania mahometańskiego organizuje się w małych grupach, aby wspólnie odprawiać islamskie modły.

Młodzi islamiści zajmowali m.in. toalety szkolne, dokonując w nich rytualnego obmycia twarzy, lub wspólnie klęczeli na korytarzu z twarzą zwróconą w kierunku Mekki, by modlić się do Allaha.

Dyrektor szkoły uznał zachowanie muzułmańskich uczniów za prowokacyjne i wydał zakaz takiego postępowania.

– W ubiegłych tygodniach wielokrotnie zaobserwowaliśmy, że muzułmańscy uczniowie i uczennice w miejscach publicznych i w sposób widoczny dla innych modlili się, zaczynając od rytualnych ablucji w toaletach, przez rozkładanie dywanów do modlitwy, aż do przyjmowania odpowiedniej postawy ciała. Nauczyciele, który zastaną uczniów w czasie modlitwy, mają im na to zwrócić uwagę i zgłosić ich nazwiska dyrekcji – napisała dyrekcja w oświadczeniu.

Decyzję gimnazjum poparły władzę lokalne gminy Duseldorf. Jak podała lokalna telewizja WDR, zakaz wydany przez dyrekcję szkoły zdenerwował mieszkających w Niemczech muzułmanów.

Do prokuratury wpłynął pozew przeciwko dyrekcji gimnazjum, w którym głównym zarzutem jest łamanie przed urzędników konstytucji, gwarantującej każdemu człowiekowi wolność religijną.

Skarżący powołali się art. 4 niemieckiej konstytucji mówiący, że „wolność religijna musi także oznaczać możliwość swobodnej modlitwy”. Na razie oficjalnie nie poinformowano, kto złożył pozew, ale medialne spekulacje w Niemczech sugerują, że zrobiły to środowiska muzułmańskie.

/Gazeta Polska Codziennie/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!