Wiadomości

Niemcy: Żołnierze dyskryminowani w wojsku za “orientację seksualną” otrzymają odszkodowanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żołnierze niemieccy w służbie czynnej i w stanie spoczynku, którzy doświadczyli dyskryminacji w wojsku ze względu na swoją orientację seksualną, otrzymają odszkodowanie – głosi przyjęta przez Bundestag ustawa, unieważniająca wyroki sądów wojskowych za akty homoseksualne.

Ustawa o rehabilitacji, uchwalona w czwartek wieczorem przez Bundestag, obejmuje żołnierzy LGBTI Bundeswehry i Narodowej Armii Ludowej z czasów NRD.

Poszkodowani otrzymają symboliczną kwotę 3000 euro. Minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer powiedziała, że jest to “tylko symboliczne zadośćuczynienie”, ale też “znak naszego głębokiego żalu”.

Ustawa unieważnia wyroki sądów wojskowych, w których żołnierze byli skazywani za akty homoseksualne. Odszkodowania otrzymają również osoby, które ze względu na swoją orientację seksualną zostały zwolnione, nie awansowały, były degradowane lub którym nie powierzano odpowiedzialnych obowiązków.

Do 1969 r. akty homoseksualne były uznawane w Republice Federalnej Niemiec za przestępstwo. W pierwszych latach istnienia Bundeswehry, powstałej w 1955 roku, homoseksualni żołnierze musieli się liczyć z degradacją lub zwolnieniem z pracy. Później mogli pozostać w siłach zbrojnych, ale nie powierzano im już obowiązków dowódczych. Przepis uchylono dopiero w 2000 roku. Z tego powodu uchwalona w czwartek ustawa o rehabilitacji obejmuje tylko przypadki dyskryminacji sprzed lipca 2000 roku.

fot. twitter / @RSzeremietiew

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!