Wiadomości

Niemcy znów piszą o „polskich obozach zagłady”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki dziennik „Schwarzwaelder Bote” na swoich stronach internetowych użył sformułowania „polskie obozy zagłady”. Gazeta, przedstawiając historię gminy żydowskiej w Amsterdamie, napisała, że tamtejsi Żydzi byli deportowani do „niemieckich i polskich obozów zagłady”. Po interwencji ambasady RP artykuł zniknął ze strony internetowej gazety.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, rzecznik prasowy ambasady Dariusz Pawłoś wystosował do redaktora naczelnego gazety Hansa-Petera Schreijäga pismo, w którym zwraca uwagę, że użyte sformułowanie jest dla wszystkich Polaków bolesne i obraźliwe.

„Używanie przymiotnika w odniesieniu do niemieckich obozów zagłady jest niedopuszczalne ze względów historycznych i moralnych” – napisał rzecznik polskiej ambasady. Dariusz Pawłoś przypomniał redaktorowi naczelnemu „Schwarzwaelder Bote”, że obozy zagłady zostały zbudowane i były prowadzone przez Niemców w Polsce okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Ambasada zażądała natychmiastowej korekty nieprawdziwych sformułowań „polskie obozy zagłady”.

Kilka dni temu inny niemiecki dziennik „Westdeutsche Zeitung”, pisząc o wycieczce grupy muzułmańskich uczniów do byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz -Birkenau także użył określeń „polskie obozy koncentracyjne” i „polskie obozy zagłady”.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!