Wiadomości

Niemcy zaostrzą kurs wobec Turcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po aresztowaniu w Turcji kolejnych obywateli Niemiec niemieccy politycy apelują o zaostrzenie kursu wobec władz w Ankarze. W obliczu najnowszych wydarzeń rząd „być może powinien w większym stopniu przemyśleć” politykę wobec Turcji – powiedziała Angela Merkel.

Zatrzymania niemieckich obywateli w Turcji „w większości przypadków nie mają żadnych podstaw” – podkreśliła kanclerz na spotkaniu z prasą w Norymberdze.

– Z tego powodu my także musimy stanowczo reagować – dodała.

Horst Seehofer, szef współrządzącej w Niemczech chadeckiej partii CSU, na łamach dzisiejszego wydania regionalnej gazety „Nuernberger Nachrichten” powiedział o zatrzymaniach:

– Już dość. To seria wykroczeń przeciw podstawowym założeniom myśli europejskiej, przeciw praworządności. Zawiodły wszystkie próby rozwiązania tego problemu drogą dyplomatyczną. Dlatego Unia Europejska i rząd niemiecki muszą wysłać jednoznaczny sygnał – ocenił Seehofer, premier Bawarii, jako przykład wskazując wstrzymanie rozmów o przystąpieniu Turcji do UE oraz wstrzymanie środków mających pomóc Turcji w dostosowaniu się do unijnych standardów. Jak pisze dpa, w najbliższych latach na ten cel zaplanowano 4,2 mld euro.

Z kolei rzecznik frakcji partii chadeckich CDU/CSU w Bundestagu Juergen Hardt w wypowiedzi dla dzisiejszego „Die Welt” powiedział, że jeśli potwierdzi się, iż zatrzymanie dwóch niemieckich obywateli było aktem „samowoli, bez uzasadnionego, opartego na procedurach państwa prawa powodu”, wówczas „trzeba będzie poważnie rozważyć dalsze zaostrzenie zaleceń dotyczących podróżowania” do Turcji.

Politycy różnych partii w Niemczech domagali się w piątek i sobotę wydania przez rząd ostrzeżenia przed podróżowaniem do Turcji. Ostrzeżenie takie miałoby zastąpić obowiązujące obecnie i słabsze w wymowie zalecenie, by powstrzymać się od takich podróży.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!