Wiadomości

Niemcy zamykają elektrownie jądrowe i otwierają… węglowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polityka niemieckiego rządu, który zamiast stawiać na zieloną energię, do czego namawia, a wręcz zmusza wszystkich innych, otwiera nowe elektrownie węglowe, spotkała się z oburzeniem ekologów. Swoje niezadowolenie zamierzają wyrazić podczas zaplanowanych na 13 listopada protestów w Berlinie, na które zjadą z całego świata. O sprawie obszernie informuje portal Money.pl.

Niemcy, którzy zamknęli już kilka elektrowni jądrowych, do końca tego roku zamierzają wygasić trzy bloki jądrowe, a do końca 2022 – ostatnie. Podobne plany mają Belgowie.

“Niestety, jak ostrzegaliśmy, rozbudowa mocy słonecznych i wiatrowych, nie okazała się tak szybka jak zakładano. Odłączanie atomu zamiast mocy węglowych poskutkowało m.in. tym, że w pierwszej połowie b.r. najważniejszym źródłem energii w Niemczech był właśnie węgiel kamienny i brunatny. W niedalekiej przyszłości swój udział w miksie energetycznym zwiększy najprawdopodobniej rosyjski gaz” — piszą ekolodzy przed planowanym protestem.

Głos w tej sprawie zabrali również ekolodzy z Polski, którzy martwią się… skąd Polska będzie importowała energię.

“Wyłączenie atomu to nie tylko katastrofalny błąd z punktu widzenia ochrony klimatu. Do 2025 roku Polska wyłączy znaczne ilości mocy węglowych obniżając emisję ale też zwiększając swoją zależność od importu energii z zagranicy gdy braknie wiatru i słońca. Niemiecka decyzja naraża cały region Środkowej Europy na zwiększone ryzyko przerw w dostawach energii” — podkreśla cytowany przez portal Money.pl Adam Błażowski z FOTA4Climate, na co dzień zajmujący się efektywnością energetyczną.

W manifestacji udział wezmą m.in. ekolodzy z Austrii, Belgii, Kanady, Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Polski, RPA, Korei Płd., Sudanu, Holandii i USA.

Swoją drogą należy przypuszczać, że na te antyemisyjne protesty klimatyczne wojujący ekolodzy przyjadą nie na rowerze czy elektryczną hulajnogą, ale… samolotami. Może wreszcie UE otrzeźwieje i zrezygnuje z tego gospodarczego samobójstwa w postaci Zielonego Ładu. Niemcy, jak widać, już otrzeźwieli.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!